Plagiaty, inspiracje, przypadkowe podobieństwo utworów IM do innych zespołów?

Tu dyskutujemy tylko o Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
RALF
-#lord of light
-#lord of light

Re: Plagiaty, inspiracje, przypadkowe podobieństwo utworów IM do innych zespołów?

Postautor: RALF » pt maja 13, 2016 8:58 pm

Co do tego - pełna zgoda, co do UH - burza w szklance wody,,,
Witness Beast On The Road:
1995 X 23 Polska, Warszawa, Torwar Arena
2000 VI 20 Polska, Katowice, Spodek Arena
2005 V 29 Polska, Chorzów, Stadion Ślaski
2007 VI 06 Czechy, Ostrava, Bazaly Stadion
2008 VIII 07 Polska, Warszawa, Stadion Gwardii
2008 VII 31 Niemcy, Wacken u. Hamburg, Wacken Open Air 2008
2010 VIII 05 Niemcy, Wacken u. Hamburg, Wacken Open Air 2011
2011 VI 10 Polska, Warszawa, Lotnisko Bemowo
2013 VII 03 Polska, Łódź, Atlas Arena
2016 VII 03 Polska, Wrocław, Stadion Wrocław
2016 VII 05 Czechy, Praga, Stadion Eden

Awatar użytkownika
brezdi
-#the trooper
-#the trooper

Re: Plagiaty, inspiracje, przypadkowe podobieństwo utworów IM do innych zespołów?

Postautor: brezdi » sob maja 14, 2016 12:05 pm

A ile takich "plagiatów" jest u Queen.
Podaj jeden przykład.

Awatar użytkownika
brezdi
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: brezdi » sob maja 14, 2016 12:20 pm

BTW. Jeżeli chodzi o Nomad to tak uwielbiam ten utwór, że po tym co tu zobaczyłem czuję się spoliczkowany :(

Awatar użytkownika
brezdi
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: brezdi » pn maja 16, 2016 9:00 pm

Podaj jeden przykład.
Znajdziesz, nie znajdziesz? Łatwo coś nachlapać ozorem, tylko potem trudno się z tego wykręcić. Może w kwestii liczenia kropek nie mam z Tobą większych szans, ale w tematyce Queen będzie Ci ciężko :)

Awatar użytkownika
RALF
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: RALF » pn maja 16, 2016 10:10 pm

http://www.queenzone.com/forums/1247804 ... ticed.aspx

Poczytaj sobie i posłuchaj. A na pierwszych ( i nie tylko) płytach Królowej słychać MASĘ nawiązań do Hendrixa, The Rolling Stones, Led Zeppelin, The Who i songów woodewilowych, że trudno tego nie wychwycić ... gdyby tak się uprzeć - wiele "nutek" jest bardzo podobnych - niemniej w muzyce tak generalnie jest, ilość dźwięków jest zawsze skończona. To oczywiście nie jest zarzut z mojej strony, niemniej - nawet ten przykład dowodzi, iż w historii muzyki o "podkradanie pomysłów" byli oskarżani najwięksi, z największych z Hendlem, Mozatrem i Bachem na czele...

Awatar użytkownika
mad
-#long distance runner
-#long distance runner

Postautor: mad » sob maja 21, 2016 3:22 am

RALF - bronisz Maiden do upadłego :) ale sądzę, że właśnie akurat Nomad jest nie do obronienia. Zrzynka z UH w TRATB to być może pikuś - riffy mają to do siebie, że za ogół składają się z kilku dźwięków i są dosyć proste. Nie chodzi też o jakieś zapożyczone niuanse - wielokrotnie naprawdę nieświadomie. To drobnostki. Maiden zerżnął w Nomad zdecydowanie więcej niż riff. Zerżnął kilka efektownych melodii, właściwie koncepcję środkowej części utworu. Tego nie da się wybaczyć.

Jest to zrzynka równie bezczelna jak np. ta:

https://www.youtube.com/watch?v=aAYcM40svjs

Awatar użytkownika
gumbyy
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: gumbyy » sob maja 21, 2016 11:09 am

Maiden zerżnął w Nomad zdecydowanie więcej niż riff. Zerżnął kilka efektownych melodii, właściwie koncepcję środkowej części utworu.
Otóż to.. przypadkowe podobieństwo nawet kilku riffów to pikuś w porównaniu z tym.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Dejavu » sob maja 21, 2016 1:59 pm

Podaj jeden przykład.
Łatwo coś nachlapać ozorem, tylko potem trudno się z tego wykręcić. Może w kwestii liczenia kropek nie mam z Tobą większych szans, ale w tematyce Queen będzie Ci ciężko :)
O, to zabawne że o chlapaniu ozorem mówi akurat osoba która też ma w tym temacie coś do powiedzenia, szczególnie w stosunku do osoby której zwróciłeś uwagę - myślę, że wiesz o czym mówię.

Tak a propos tego fragmentu w The Nomad i innych - nie wiem, być może ja mam dziwne podejście, ale jakoś mało interesujące są dla mnie te spory czy fragment jest zabrany czy nie, mnie interesuje to, że jest świetny. Na pewno coś tutaj jest na rzeczy (w przeciwieństwie do tych przykładów z riffami które są mooocno przesadzone i myślę że osoby mające trochę pojęcie o muzyce od strony tworzenia wiedzą doskonale, że te podobieństwa najczęściej są zupełnie niezamierzone, szczególnie jeśli mówimy o dość prostych rockowych riffach, które najczęściej są w 4/4 i e-mol albo e-dur) bo ten fragment to coś więcej niż riff czy dwa, ale tak naprawdę mnie to nie obchodzi i nie mówię tego, bo chcę bronić zespołu którego jestem fanem, tylko ponieważ nigdy tego typu rzeczy mnie nie interesowały za bardzo. Wiem też, że ten fragment podoba mi się o wiele bardziej w wersji Iron Maiden niż Becketta.
Natomiast bardzo polecam zespół Beckett i to nie tylko utwór Life's Shadow o którym tutaj tyle się mówi, ale trochę dobrej muzyki zrobili i warto posłuchać.

Hospes
-#ancient mariner
-#ancient mariner

Postautor: Hospes » sob maja 21, 2016 2:41 pm

I ja mam podobne podejście. Nawet jeśli rzeczywiście "The nomad" jest świadomą zrzynką, to jednak jest w aranżacji Iron Maiden i nie brzmi dokładnie tak samo. Czy muzycy zespołu Harrisa byli tak leniwi że postanowili "ukraść" czyjś utwór? Czy tylko jeden z nich? Czy w ogóle oficjalnie ktoś pytał muzyków o tą sprawę i czy było jakieś oficjalne wystąpienie oraz stanowisko? Czy za ten uczynek coś zespołowi grozi?
Nie bardzo sobie wyobrażam sytuację, abym wskutek omawianego tutaj podobieństwa jednego utworu do drugiego, stracił zainteresowanie zespołem Iron Maiden, a jego muzyków nazywał oszustami, cwaniakami itd. Może faktycznie celowe "zapożyczenie" miało miejsce, ale nie przekreślałbym całego dorobku Iron Maiden z tego powodu. A swoją drogą utwór "The nomad" w wykonaniu Iron Maiden jest bardzo dobry, przy czym nawet nie miałbym nic przeciwko, by wyrazić uznanie dla muzyków, którzy stworzyli pierwowzór :-).
"Still my heart calculate and pray"

Awatar użytkownika
RALF
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: RALF » sob maja 21, 2016 3:29 pm

No dokładnie. Nie demonizujmy sprawy.

Awatar użytkownika
erosinho
-#ancient mariner
-#ancient mariner

Postautor: erosinho » sob maja 21, 2016 10:30 pm

RALF - bronisz Maiden do upadłego :) ale sądzę, że właśnie akurat Nomad jest nie do obronienia.
Jestem podobnego zdania. Taki zespół jak Maiden nie powinien pozwalać sobie na takie wpadki. Być może w ten sposób można wytłumaczyć brak Nomada w setliście trasy promującej BNW. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego jeden z najlepszych utworów na płycie nie jest grany na koncertach.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Dejavu » sob maja 21, 2016 11:33 pm

Jestem podobnego zdania. Taki zespół jak Maiden nie powinien pozwalać sobie na takie wpadki. Być może w ten sposób można wytłumaczyć brak Nomada w setliście trasy promującej BNW. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego jeden z najlepszych utworów na płycie nie jest grany na koncertach.
Biorąc pod uwagę ile świetnych utworów ominęli na przestrzeni poszczególnych lat i albumów, to jest to naciągana teza (odnośnie tego powodu pominięcia Nomada).

Awatar użytkownika
erosinho
-#ancient mariner
-#ancient mariner

Postautor: erosinho » ndz maja 22, 2016 10:11 am

Naciągana, co nie znaczy ze nie prawdziwa :-)

Awatar użytkownika
Budziol
-#Administrator
-#Administrator

Postautor: Budziol » pn maja 23, 2016 10:20 pm

Tez mnie zastanawialo zawsze pominiecie nomada bo dla mnie najlepszy utwor na BNW
Sanktuarium Fan-Club
...you are number six...

BUDZIOL LEGACY OF THE BEAST TOUR 2018:

26.05 Tallin
20.06 Praga
27.07 Kraków

Awatar użytkownika
Invader
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: Invader » pn maja 23, 2016 10:24 pm

Dla mnie to też najlepszy utwór od zawsze na tym albumie, niewiele dalej Thin, DoM i tytułowy :)

A co do tych plagiatów jak ktoś wyżej pisał takich przykładów jest mnóstwo, jednych to nie ruszy innym się trochę niesmacznie zrobi :) zresetować się i zapomnieć, że takie coś miało miejsce, od razu lepiej Nomad wejdzie :P
Like reflections on the page. The world's what you create.
Obrazek

Awatar użytkownika
RALF
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: RALF » pn maja 23, 2016 10:34 pm

Resetowanie koniecznie Trooper'em 666!

Siwy
-#assassin
-#assassin

Postautor: Siwy » wt maja 24, 2016 2:52 pm

myślę, że ten fragment serialu Vinyl świetnie tłumaczy kwestię podobnych riffów, ewentualnych zapożyczeń etc.

https://www.youtube.com/watch?v=anWc88q2GhE

niektóre może rzeczywiście całkiem daleko idą, ale to już sumienie muzyków...

jak dla mnie kwestia Hallowed i tekstu, który wcale nie jest tak oryginalny jak się wydawało jest troszeczkę smutne, bo jednak od tego utworu zacząłem wierzyć w geniusz Harrisa... ale nie zmienia to faktu, że IM po prostu robi dobre kawałki, które jak widać okazały się o wiele popularniejsze niż inne utwory o podobnych czy wręcz takich samych riffach
Obrazek

S.I.W.Y. - Siwy I Wszystko Yasne 8)
Metal tworzyli lewaccy kontestatorzy walczący o wolność i pokój wg wskazań agentów Moskwy

Awatar użytkownika
Schizoid
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Schizoid » wt maja 24, 2016 4:05 pm

No tak, najlepiej udawać, że nic się nie stało. Zachowanie w stylu niektórych polityków.
Iron Maiden zerżnęło fragmenty utworów The Nomad i tekst do Hallowed Be Thy Name. Takie są fakty i negować może to jedynie osoba, która nie potrafi przyjąć do wiadomości tego, że lider ukochanego bandu jest małym złodziejaszkiem. Bo tak właśnie jest. Ja sam piszę teksty. Robię to jakieś 2.5 roku. Może to nie jest jakiś powalający staż, ale mam w tym jakieś doświadczenie. My, autorzy tekstów też czerpiemy skądś inspiracje. Zaczytujemy się w tekstach ulubionych autorów, czasami próbujemy kopiować ich styl. W pierwszych miesiącach ja sam pisałem pod Harrisa aż miło ;) Ale orientuję się mniej więcej, kiedy ta inspiracja przechodzi w coś większego. Dla przykładu, w jednym z tekstów mojego autorstwa jest "It blinds your eyes and steals your dreams". Chyba nie trudno zgadnąć, skąd to się wzięło? I wychwyciłem to zaraz po napisaniu paru linijek. Nie wstydzę się tego, to były moje początki. Ale od początku doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że po prostu skopiowałem zdanie z jednego z bardziej znanych kawałków Black Sabbath. I jestem pewien, że Steve Harris w 1982 roku dobrze wiedział, że na świeżo wytłoczonym albumie znajduje się utwór, do którego słowa podwędził innemu zespołowi. Tym bardziej, że to nie była pojedyncza linijka. Kiedy ja pisałem ten tekst, miałem za sobą jakieś 4 miesiące doświadczenia. Harris natomiast kilkanaście lat.

Co do motywu muzycznego w The Nomad - to nie jest typowy prosty rockowy riff, w stylu The Wicker Man (Running Wild) czy The Red And The Black (I Hear Voices). To bardziej zaawansowany układ dźwięków. Mając na uwadze to, że dziwne powiązania Iron Maiden z kapelą Beckett pojawiły się 18 lat przed wydaniem Brave New World, nie trudno wysnuć wniosek, że Harris bardzo lubi ten zespół. Przykro mi, ale minimum logiki i wszystko spaja się w zrozumiałą całość. Obrona Harrisa jest bezsensowna. Bronić Żelazną Dziewicę można, jeśli chodzi o podobieństwa riffów wyżej podanych, albo takiego 2 Minutes To Midnight. Ale tutaj nie ma o czym mówić...

Żyję sobie ze świadomością, że Steve nie napisał jednego z moich ulubionych tekstów w muzyce metalowej sam. Nie spędza mi to snu z powiek. Kiedy słucham Hallowed Be Thy Name, nie odczuwam żadnego dyskomfortu. Po prostu znam fakty, ale nie psują mi one odbioru tego doskonałego utworu. I nikomu nie powinny, chociaż jestem jakoś w stanie taką osobę zrozumieć.
It's too bad she won't live! But then again, who does?

Awatar użytkownika
paniron
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: paniron » wt maja 24, 2016 6:17 pm

Jakaś nowa wersja Rycerza się na forum pojawiła?

Awatar użytkownika
Dejavu
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Dejavu » wt maja 24, 2016 7:38 pm

Jakaś nowa wersja Rycerza się na forum pojawiła?
Chyba tak :lol:

Wróć do „Forum Główne”