Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Tu dyskutujemy tylko o Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
Seventy1
-#Prodigal son
-#Prodigal son
Posty: 26
Rejestracja: czw sie 17, 2017 6:39 pm

Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Seventy1 » pt sty 12, 2018 2:14 pm

Jakiś czas temu spotkałem się ze stwierdzeniem, że Iron Maiden to tak naprawdę zespół post-punkowy. Wiem, że wielu z was nie słucha/nie lubi punku, dlatego te pytanie kieruję do znawców tematu.

True_Estus
-#Charlotte
-#Charlotte
Posty: 19
Rejestracja: pt sty 12, 2018 2:51 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: True_Estus » pt sty 12, 2018 8:02 pm

Witam na forum całą społeczność Sanktuarium to mój pierwszy post tutaj.

Iron Maiden nie ma nic wspólnego z Post Punkiem z tego co mi wiadomo jako gatunkiem muzycznym. Chyba, że traktujemy to pojęcie chronologicznie bo IM zostali założeni w 1975 ale pierwszą płytę nagrali w 1980 czyli w erze po świetności punku. Założyciel Steve Harris wielokrotnie odcinał się od wpływów punku na Żelaznych mimo, iż pierwszy płytowy wokalista Paul Di'Anno uważał swój styl za punkowy i samego siebie określał "punkiem, który dołączył do metalowej kapeli i musiał się dostosować". Gatunkowo uznałbym Iron Maiden za band reprezentujący klasyczny Heavy Metal z progresywnymi wpływami. Mówił o nich Harris przy nagrywaniu Brave New World.

RALF
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 10216
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:16 pm
Skąd: Pabianice

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: RALF » pt sty 12, 2018 8:31 pm

Nie da się ukryć, iż na pierwszych dwóch albumach studyjnych mocnego punka było całkiem sporo. Prasa w tamtym czasie często opisywała ich styl jako "punk - metalowy".

Awatar użytkownika
Schizoid
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9381
Rejestracja: śr cze 25, 2014 3:01 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Schizoid » pt sty 12, 2018 8:52 pm

Ja tam wielkim znawcą punka nie jestem, ale dla mnie ta etykietka w przypadku IM znaczyła tyle, co nic. Żadnego punku tam nie słyszę. To, że debiut miał surową produkcję nie jest równoznaczne z tym, że na płycie jest muzyka z tego stylu. Zresztą te albumy to jest antypunk, kapeli bliżej było do Purpli, niż do Sex Pistols. Prowler, Charlotte The Harlot, Innocent Exile - to zwykły zadziorny heavy metal, on spokojnie może istnieć i bez punk rocka. No nie mówiąc o tym, że wczesne IM to też Phantom (który we wczesnych wersjach brzmiał podobnie do utworów Queen), albo the Ides Of March. Tu nigdzie punka nie ma. Dużo więcej miało go w sobie choćby Venom. Dla mnie punk w Ironach to jedynie postać Paula Di'Anno. A ten pan na kształt kompozycji miał z tego co wiem wpływ zerowy, bo tym zajmowały się osoby potrafiące komponować. A już widzę, jak Harris - miłośnik hard rocka pierwszej połowy lat '70, inspiruje się The Clash.
Lord of infernal, gather my strength
Carry me through the gates

Awatar użytkownika
Cold
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4351
Rejestracja: śr wrz 14, 2005 6:27 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Cold » pt sty 12, 2018 9:39 pm

Takie Invasion, Burning Ambition czy choćby, nomen omen, Sanctuary momentami punkiem zalatują, więc może stąd te skojarzenia.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3407
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Emilio » pt sty 12, 2018 9:41 pm

Postpunk jeśli chodzi o brzmienie i "klimat" to niewiele ma nawet z samy punkiem wspólnego. Kapele postpunkowe jak Bauhaus czy Killing Joke to zupełnie inna bajka, o ile Maiden z Dianno coś tam z typowego punka miało to na pewno nie z postpunka.
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

Awatar użytkownika
beaviso
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1556
Rejestracja: pn mar 31, 2003 4:15 pm
Skąd: Gdańsk

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: beaviso » pt sty 12, 2018 9:56 pm

Oświadczcie to Harrisowi, to chłop nie zdzierży i przyłoży.

M.

Awatar użytkownika
Bon Dzosef
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 11449
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 5:28 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Bon Dzosef » pt sty 12, 2018 11:57 pm

Postpunk nie ma nic wspólnego z punkiem... Tak jak z Iron Maiden
Lubie Iron Maiden i Megadeth

pz = shakin stevens

oddawac długie podpisy

Awatar użytkownika
erosinho
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1751
Rejestracja: czw sie 19, 2010 6:35 pm
Skąd: Góra Kalwaria

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: erosinho » śr kwie 04, 2018 10:43 am

Na pierwszych dwóch albumach słychać echa punk rocka: Sanctuary, Running Free. Do tego wokal Paula bardziej pasuje do punk rocka końca lat 70-tych niż do klasycznego heavy metalu.

RALF
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 10216
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:16 pm
Skąd: Pabianice

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: RALF » śr kwie 04, 2018 4:28 pm

Z post punkiem to nie mieli nic wspólnego, to ogromne uproszczenie, niemniej z brytyjskim punkiem przełomu lat 0/80 - jednak trochę tak.

Image Paula, tez bardziej punkowe, niż metalowe, sam Di'Anno był przede wszystkim punkiem śpiewającym w heavy metalowym zespole. Nawet w biografii Wall'a tak o sobie mówił. W prasie brytyjskiej po premierze pierwszego albumu określano Maiden, jako grupę "punk - metalową".

Awatar użytkownika
gumbyy
ZDRAJCA SANATORIUM
Posty: 11773
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: gumbyy » śr kwie 04, 2018 4:57 pm

Wiadomo, że pod koniec lat 70-tych nie było jeszcze szufladek.
www.MetalSide.pl

RALF
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 10216
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:16 pm
Skąd: Pabianice

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: RALF » śr kwie 04, 2018 5:40 pm

Czyli ukierunkowanego marketingu, w UK dziennikarze nie wiedzieli co zrobić z natłokiem nowych zespołów grających stary/nowy heavy rock (czy tam metal) zatem dla lepszego efektu medialnego zaproponowano szyld "NWOBHM" (chyba nie trzeba rozwijać). Fajnie to Bruce w autobiografii opisał, stwierdził iż ówcześni debiutanci nie mieli pojęcia iż tworzą jakąś "nową falę", w ten sposób starano się raczej sprzedać czytelnikom "Sounds", czy w sensie ogólnym: słuchaczom ciężkiej muzyki - nowe zjawisko, jednak ściśle związane z metalem również na poziomie powstającej subkultury miłośników takiego grania. Inna sprawa, iż na wyłonienie się owego fenomenu miała wpływ punk rockowa zawierucha (po 1977) wraz z jej nonkonformizmem i bezkompromisowością przekazu oraz ogromna tęsknota za powrotem do łask starego, dobrego heavy rocka początku lat '70tych.

Awatar użytkownika
gumbyy
ZDRAJCA SANATORIUM
Posty: 11773
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: gumbyy » śr kwie 04, 2018 8:56 pm

stwierdził iż ówcześni debiutanci nie mieli pojęcia iż tworzą jakąś "nową falę"
Nie mieli pojęci, bo to się dopiero tworzyło ;) Tak samo nie mieli pojęcia, że coś tworzą muzycy Black Sabbath, czy Judas Priest. Grali po prostu muzykę i tyle. Reszta to już dziennikarska robota. Zawsze jakieś nowe zjawisko na początku jest nieznane wcześniej ;)
www.MetalSide.pl

RALF
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 10216
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:16 pm
Skąd: Pabianice

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: RALF » śr kwie 04, 2018 9:10 pm

Bo to jest bardziej nośne medialnie. Ludzie lubią, jak coś jest "nowe" :)

Awatar użytkownika
gumbyy
ZDRAJCA SANATORIUM
Posty: 11773
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: gumbyy » śr kwie 04, 2018 9:21 pm

Bo to jest bardziej nośne medialnie. Ludzie lubią, jak coś jest "nowe" :)
Ale to też była nowa muzyka.
www.MetalSide.pl

RALF
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 10216
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:16 pm
Skąd: Pabianice

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: RALF » śr kwie 04, 2018 9:35 pm

W pewnym sensie tak, niemniej tym pismakom (zapijaczonym - B. Dickinson) o efekt marketingowo - sensacyjny chodziło, bowiem taki szlagwort zawsze zwiększa poczytność, dziś powiedzielibyśmy "klikalność". Według mnie to było w sumie nowe - stare, trzeba przyznać, iż mało zespołów NWOBHM zaproponowało coś na wskroś oryginalnego, niektóre wręcz brzmiały jak woda po wybornym rosole warzonym w najlepszym okresie przez DP, Sabbs, LZ (choć te wpływy w nurcie było słychać najrzadziej).

Awatar użytkownika
Schizoid
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9381
Rejestracja: śr cze 25, 2014 3:01 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: Schizoid » śr kwie 04, 2018 9:49 pm

Ironią jest, że Di'Anno, który niby nie pasował do klasycznego metalu, jest dzisiaj najczęściej podpatrywanym wokalistą zespołów retro heavy. 90% ogarnianych przeze mnie nowych płyt mocno pobrzmiewa 2 pierwszymi płytami IM.
Lord of infernal, gather my strength
Carry me through the gates

Awatar użytkownika
joseba
-#Trooper
-#Trooper
Posty: 446
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 9:38 pm

Re: Iron Maiden kapelą...post-punkową?

Postautor: joseba » śr kwie 04, 2018 10:25 pm

zapodaj jakieś przykłady, chętnie posłucham i sam ocenię nawiązania do płyt z Paulem


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości