YouTube kontra serwisy streamingowe ,gdzie najlepiej słuchać metalu ??

Kulturalna dyskusja fanów Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
pucha
-#long distance runner
-#long distance runner

Re: YouTube kontra serwisy streamingowe ,gdzie najlepiej słuchać metalu ??

Postautor: pucha » pt lut 01, 2019 4:24 pm

Właśnie w odniesieniu do NWOTHM to niewiele z tych artystów ląduje na Spotify czy Tidalu (np. Eternal Champion czy Satan's Hallow) co zawsze mnie irytuje kiedy w pobliżu nie mam możliwości odtworzenia kompaktu, bo YouTube jest jaki jest.

Niemniej jednak chyba wypada się zgodzić ze Zdanem, że co jak co, ale tu na forum to siedzą tylko maniacy i kolekcjonerzy, a gros ludzi słuchających metalu jednak zadowala się YouTubem, w ostateczności streamingami.

Awatar użytkownika
Dzosef
-#nomad
-#nomad

Postautor: Dzosef » pt lut 01, 2019 4:33 pm

Ktoś tu Pucha myli konteksty ;) .

Poczatkowo pisalem o tym, że fani metalu nie sluchaja muzyki z yt w kontekście liczb Maidenow w tym serwisie ;) . Do poznawania muzyki - tak. Ale katowanie na yt zamiast zakupu cd/digitala albo streamingu?
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » pt lut 01, 2019 4:43 pm

Doskonale byłoby gdyby takie podejście było popularne. Ale niestety nie jest patrząc na to realnie :) Poza tym jak wspominano powyżej można też przez YT poznawać nowe zespoły i nowe albumy przez właśnie takie kanały jak NWOTHM Full Albums. Znam ludzi którzy tak słuchają muzyki a kapele wspomagają przez chodzenie na koncerty i kupowanie koszulek/merchu.
Nie słucham nowych zespołów. Jeśli już poszukuję to zapomnianych staroci z lat, kiedy nagrywało się nie z myślą o youtube, mp3 itp.
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Awatar użytkownika
Dzosef
-#nomad
-#nomad

Postautor: Dzosef » pt lut 01, 2019 5:48 pm

Nie nagrywa się z mysla o yt, to kanał dystrybucji, jak kiedyś radio lub ziny. Ale ty jestes ograniczony
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona

Zdan
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Zdan » pt lut 01, 2019 5:52 pm

Doskonale byłoby gdyby takie podejście było popularne. Ale niestety nie jest patrząc na to realnie :) Poza tym jak wspominano powyżej można też przez YT poznawać nowe zespoły i nowe albumy przez właśnie takie kanały jak NWOTHM Full Albums. Znam ludzi którzy tak słuchają muzyki a kapele wspomagają przez chodzenie na koncerty i kupowanie koszulek/merchu.
Nie słucham nowych zespołów. Jeśli już poszukuję to zapomnianych staroci z lat, kiedy nagrywało się nie z myślą o youtube, mp3 itp.
Czekaj chwilę - dlaczego nie słuchasz nowych zespołów? Jest jakiś konkretny powód?

A wracając - autentycznie znam ludzi którzy słuchają muzyki przede wszystkim z YT. Jeśli chcą czegoś posłuchać "w drodze" to ściągają album na telefon i voila! Nawet się nie bawią w żadne streamingi z prozaicznego powodu - trzeba za to płacić. Płyt też nie kupują. Za to chodzą masowo na koncerty i kupują merch. Dla mnie to trochę nierealne ale wiem, że tacy istnieją.

Awatar użytkownika
blackmailer
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: blackmailer » pt lut 01, 2019 5:59 pm

Czekaj chwilę - dlaczego nie słuchasz nowych zespołów? Jest jakiś konkretny powód?
Bo wszystko po latach 80 z wyjątkami jest be
I'm in a dream.
I do not know when it began... or whose dream it was.
I know only that I slept a long time.
And then... one day I awoke.
Your voice is the first thing I remember.
And now, I finally understand what you were trying to tell me.
ciagnij bigos do betlejem, jak chesz wbijaj smialo napijemy sie

Zdan
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Zdan » pt lut 01, 2019 6:02 pm

Bo wszystko po latach 80 z wyjątkami jest be
Nawet albumy i zespoły które brzmią jakby były żywcem wycięte z lat 80-tych?

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » pt lut 01, 2019 6:16 pm

1. Wtórne i nudne
2. Kiepskie nowomodne brzmienie, w dodatku wszyscy brzmią podobnie, bo przyświeca im ta sama filozofia nagrywania (ma być przede wszystkim głośno).
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Zdan
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Zdan » pt lut 01, 2019 6:19 pm

1. Wtórne i nudne
2. Kiepskie nowomodne brzmienie, w dodatku wszyscy brzmią podobnie, bo przyświeca im ta sama filozofia nagrywania (ma być przede wszystkim głośno).
Z brzmieniem faktycznie bywa problem ale to nie jest zasada. Są współczesne płyty (nawet w metalu) które są dobrze nagrane i wyprodukowane.

Co do wtórności - z tym jest pewna zgoda. Jeśli mówimy o HEAVY METALU to wszystko już w nim nagrano. Co nie oznacza, że nie można nagrać dobrego krążka pełnego hitów zgodnie ze starymi tradycjami i przepisami (ostatni Enforcer, drugi Visigoth, Eternal Champion, Wytch Hazel).

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » pt lut 01, 2019 6:26 pm

W najlepszym wypadku trafia się na rzeczy sezonowe, takie co się podobają przez jeden sezon, a później i tak wraca się do klasyki. Przynajmniej ja tak mam, ale jeśli komuś pasują nowości to jego sprawa. Są oczywiście starzy wykonawcy, na których płyty zawsze czekam, bo nie popełnili słabej np. King Diamond czy Blind Guardian.
Invader napisał:

Awatar użytkownika
Pierre Dolinski
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Pierre Dolinski » pt lut 01, 2019 6:38 pm

Ja np. też słucham staroci i nie obchodzą mnie(za wyjątkami) nowe kapele:
1. bo lata 80te to moja młodość, słuchając tego odżywają wspomnienia, jest to szczere i autentyczne, na tamte czasy pionierskie.
2. słucham podstarzałych grajków z lat 80, bo to oni wymyślili ten styl. Młode zespoły grające w tym stylu może i są dobre, ale nie wymyśliły nic nowego. Nie rajcuje mnie epigonizm. Mam swoich starych wykonawców, którzy jeszcze żyją, wydają płyty. Po co mam słuchać naśladowców, nawet jeśli są lepsi technicznie, nagrali lepsze brzmieniowo płyty? Wolę tych dziadków, bo sam zaczynam być dziadkiem. Na cholerę mi jakiś młodociany, nawet sprawnie zagrany heavy metal, skoro żyje jeszcze Kai Hansen, Timo Tolki, John Norum, Andie La Roque jak również komponujący basiści i wokaliści....cała fura dobrych kompozytorów heavymetalowych, nie chce mi się wymieniać z nazwiska. Niektórzy jeszcze nie zdziadzieli i nie tworzą flaków z olejem. Nie jest dla mnie ważne, że młodzi potrafią szybciej, sprawniej, bo na internetowych samouczkach wykuli się jak te małpy z dobrych wzorców, potrenowali na coverach i zrzynają na potęgę.
Nikt nikomu nie zabrania zakładać nowych zespołów, tworzyć i grać muzykę, ale dlaczego się dziwić, ze ktoś woli tych starych wykonawców?

Zdan
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Zdan » sob lut 02, 2019 10:49 am

AD 1. Skąd wniosek, że to co robią zespoły np. wskrzeszające brzmienie lat 80 nie są szczere i autentyczne? Taki Night Demon nie brzmi szczerze (polecam na żywo zobaczyć - czysta pasja do grania!)? Albo Sacred Steel (żeby nie dawać totalnych nowicjuszy)? Może to brzmieć jak hołd dla pewnego okresu ale dlaczego nie miałbym być robiony z pasji do grania i tego brzmienia/okresu?
AD 2. Dziwię się bo wcześniej się po prostu z takim podejściem nie spotkałem. Jeśli ktoś tak chce to nie ma problemu - nic mi do tego. Pytam bo autentycznie mnie to interesuje. Ja słucham nowości bo często forma zespołów z lat 80 bywa iście "dziadkowa" - w ich nowych płytach nie ma energii, żywotności, pasji. Nie mówię, że u wszystkich ale tak się czasem zdarza. I żeby nie było - w klasycznym heavy metalu wszystko już nagrano więc jasne, że nie będzie wielkich rewolucji. Ale dobra kompozycja jest dobrą kompozycją - nie ważne kto ją nagrał i jaki rok urodzenia ma w metryce. Należy też pamiętać, że nie wszystko w latach 80 było oryginalne - jest cała masa zespołów które zżynały na potęgę (wszelkie późniejsze thrashowe kapele klasy Z które brały wszystko od tuzów gatunku).

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » sob lut 02, 2019 11:00 am

Jest na tyle starego grania, a przecież słucham nie tylko metalu, że po prostu nie ma czasu by to wszystko ogarnąć, to raz. Dwa, muzyka budzi u mnie określone wspomnienia, stąd lubię sięgać po stare rzeczy też z tego powodu, kiedyś odkrywanie było bardziej ekscytujące. Inaczej się odbiera rzeczywistość będąc młodym, a inaczej będąc w średnim wieku.
Invader napisał:

pz
-#nomad
-#nomad

Postautor: pz » sob lut 02, 2019 11:29 am

Wracają do tematu... streamingi, płyty, youtube - niech każdy słucha jak chce - i tak wiadomo, że heavy metalu najlepiej słucha się NA ŻYWO :mryellow:
Plany na 2019:
09: Turbo (21 Wrocław), Airbourne (25 Warszawa)
10: Dog Eat Dog (3 Warszawa), MJL (24 Warszawa), NK (gdzieś się na pewno trafi)
11: T.Emmanuel (6 Warszawa), NK (gdzieś się na pewno trafi)
12: Aria (7 Tallin?), Hellhaim (14 Warszawa), NK (gdzieś się na pewno trafi)

Awatar użytkownika
Schizoid
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Schizoid » sob lut 02, 2019 11:57 am

A ja poniekąd rozumiem takie podejście. Nie dysponuję wielkimi pokładami czasu i nie słucham tylko metalu, więc nie lubię marnować tej powiedzmy godziny na coś, co jest tylko kolejną wariacją klasyki. Nie oznacza to, że w ogóle nie słucham nowości, w 2018 miałem kontakt z fajnymi płytami młodych kapel. Ale po prostu nie wracam do nich tak często, jak do staroci. Metal nie będzie już miał kolejnego Seventh Sona, Painkillera i Melissy, ja to rozumiem i godzę się z tym, jednakże te pierwowzory są po prostu na tyle wybitne, że wolę słuchać ich, niż czegoś nagrywanego od początku w taki sposób, by brzmiało jak one.

Weźmy taką Gretę Van Fleet. Mają spoko EPkę From The Fires i album, który mnie nie kupił. Częściej będę słuchał Zeppelinów, czy Grety? Jasne, że Zeppelinów. Po pierwsze są lepsi (kwestia subiektywna, chociaż trudno się kłócić), po drugie to muzyka umiejscowiona w pewnej przestrzeni i czasie, która buduje świat wszystkiego, co było w tamtych czasach i później. Tak samo Orchid, które bardzo jasno sygnalizuje, że mają mokro przy słuchaniu Master Of Reality. Insane wydali świetny album pod tytułem Wait And Pray. W zasadzie to kopia Show No Mercy. Bardzo go lubię, ale to coś w rodzaju guilty pleasure, choć nie czuję się winnym podczas słuchania tego materiału.

Z nowych płyt, to najbardziej kupiło mnie Svbversvm od Ram, które jest totalnie retro i to jest album, który Judas Priest mogło, a nawet powinno było wydać po Defenders Of The Faith. Ale znowu: bardzo wyraźnie słyszę, kto nagrał ten album i dla kogo go nagrał. To jest na zasadzie "Przypominamy wam o tym, co najbardziej kochacie, ale nie jesteśmy tym my, tylko siwiejący goście po sześćdziesiątce". Nie ma w tym nic złego, bo takie jest założenie początkowe, ale z mojego punktu widzenia błądzenie w tym wszystkim jest bez sensu. W heavy to jeszcze jest o tyle dobrze, że ta muzyka obiektywnie jest nawet dobra (barwy i skale wokalistów, umiejętności techniczne instrumentalistów), ale jak wjeżdża black/thrash z milionem kopii Venom, które mają jeszcze mniejsze zdolności muzyczne niż Venom, to robi się już dużo gorzej :P

Jeśli w danej chwili czuję, że klasyki mi się przejadły, to wolę odpuścić metal i skupić się na czymś, co znam dużo słabiej, np. jazzie lub stale powiększającym się nurcie synthwave.
Remember when I said this car was death proof? Well, that wasn’t a lie. This car is a hundred percent death proof. Only to get the benefit of it, honey, you really need to be sitting in my seat.

Awatar użytkownika
Pierre Dolinski
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Pierre Dolinski » sob lut 02, 2019 12:45 pm

Zdan. Panowie wyczerpali temat więc mógłbym nie odpowiadać.
1. Mało czasu i niekiedy klimatu w otoczeniu na słuchanie muzyki w większych ilościach.
2. Brak ciekawości w grzebaniu w czymś co jest tylko odtwórcze, wobec pełnej półki z przykurzonymi ale wciąż dobrymi wzorcami z czasów kiedy się to rodziło.
3. Nowe nie chwyta za serce tak jak to co odkrywało się w młodości.
4. Może i nowe zespoły robią to co robią szczerze. Pewnie masz rację. W końcu pokazują co w nich siedzi, co im w duszy gra i mają dobre wzorce, ale jednak jeśli będę miał wybierać między muzyką lat 80tych a rzeszą zespołów naśladowniczych, to tych ostatnich posłucham raz i zapomnę, zafascynuje mnie może 1 na 100, którego posłucham przez miesiąc a potem o nim zapomnę. Później wrócę do Iron Maiden, Ozziego Osbourne, Helloween, Gamma Ray, Kinga Diamonda itd. i będę się godnie starzeć przy tej muzyce.
5. Tak. Nie wszystko w latach 80tych było oryginalne. Dlatego mam kilkaset płyt CD(w tym trochę bootlegów), a nie kilkanaście tysięcy.

Awatar użytkownika
pucha
-#long distance runner
-#long distance runner

Postautor: pucha » wt lut 05, 2019 3:15 pm

Hmm ja jednak z całą śmiałością stwierdzam że zamykanie się w muzyce sprzed 3 dekad tylko dlatego że, rzekomo, ta nowa jest jedynie odtwórstwem, jest trochę kiepskim podejściem. Idąc tym tokiem rozumowania, należałoby pozostać przy Chucku Berrym, BB Kingu, Little Richardzie czy Elvisie, bo przecież wszystko poza nimi było jedynie odtwórstwem :D
Oczywiście poszedłem teraz skrajnym przykładem, ale chciałem ukazać to, że ktoś kto gra heavy metal w 2019 roku wcale nie musi być nieautentyczny, wtórny czy nudny w stosunku do tych którzy tworzyli tę muzykę na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Powiem więcej, niektórzy z obecnych wykonawców nagrywają kapitalne albumy, które śmiało zapisują się właśnie na kartach historii gatunku - sam rok 2018 przyniósł moim zdaniem przynajmniej kilka fantastycznych świeżynek, ze wspomnianym Visigothem na czele. Mało tego, taki modern classic heavy metal, że tak to sobie pozwolę nazwać, to niesamowita opcja odświeżenia gatunku i dodania do niego tego, czego w latach 80-tych dodać się nie dało, bo technologia i możliwości techniczne były na zdecydowanie niższym poziomie - przy, rzecz jasna, odpowiednim szacunku do korzeni i samej klasyki. Ja z dużą fascynacją obserwuję tak zwany nurt NWOTHM, choć oczywiście masa tam wtórności, da się wyłowić perełki które mają zadatki na coś zdecydowanie więcej niż na bycie odtwórcą czy rekonstruktorem - to nie folk metal :)
Pomijam już że przecież masa zespołów u schyłku lat 80-tych kopiowała już na potęgę ze spuścizny Sabbath, Maiden czy Priest, co również nie zawsze znaczyło że to źle, bo i na tym gruncie powstawały zespoły ponadprzeciętne (vide Pokolgep na Węgrzech, Aria w ZSRR, X i Onmyo-Za w Japonii, Divlje Jagode w Bośni itd.) które potrafiły jednak czerpiąc z klasyki stworzyć coś swojego i nagrywać świetne albumy. Tak samo jest i w dzisiejszych czasach :)

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lut 05, 2019 3:33 pm

Ci którzy pamiętają z lat młodości BB Kinga, może i nie chcą słuchać niczego innego. Jest pewien okres dorastania, kiedy poznaje się daną muzykę i zaczyna być ona ważna w życiu. Nie musi być wtedy stara, może być nowością. Jak ktoś ma obecnie 15 czy 20 lat to trudno się dziwić, że fascynują go nowości z XXI wieku.
Invader napisał:

Zdan
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Zdan » wt lut 05, 2019 4:01 pm

A jak ktoś ma obecnie ponad 30 lat i fascynują go nowości z XXI wieku (oczywiście nie porzucając dalszego poznawania staroci)?

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lut 05, 2019 4:02 pm

To go fascynują nowości z XXI wieku. Nie każdego fascynują, zwłaszcza jak ma więcej niż 40.
Invader napisał:

Wróć do „Kawiarnia SanktuariuM”