Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Kulturalna dyskusja fanów Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

ZłapanyWCzasie
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1419
Rejestracja: wt lis 09, 2010 10:39 am

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: ZłapanyWCzasie » pt gru 09, 2011 12:05 pm

W zasadzie - grozi nam upadek rynku muzycznego w sensie globalnym. Zarówno nośniki i koncerty nie będą przynosiły dochodów... Może znów wrócimy do "podziemia", tylko trzeba z czegoś żyć!!!

Sądzę jednak, że te wielkie, legendarne zespoły i tak sobie poradzą. Gorzej z małymi grupami i ... nowicjuszami. Tym ostatnim została "Szansa Na Sukces". Przykre! Kapitalizm zjadł swój ogon.

Nie zdziwię się, jeśli w wyniku buntu jednostek doszłoby do rewolucji globalnej. Wystarczy by ktoś tymi ludźmi pokierował i przedstawił im zobiektywizowanego "wroga". Historia lubi się powtarzać (...)
A powiedz jakie to ma znaczenie, skoro tym ważnym zespołom zostało jeszcze 5 lat grania, dociągną swoje i ważny rozdział w historii muzyki będzie można zamknąć i opowiadać tym co się rodzili 10 lat temu i nie "załapią" się na to jak wyglądał heavy-metal .

Nie twierdzę,że nie ma żadnej nadziei w nowych kapelach,ale raczej one będą miały szansę coś zrobić za ok.10 lat, wydaję mi się,że jeszcze nie czas na zmianę warty ,tyle,że muszą to być zespoły twórcze ,a nie odtwórcze. Wydaję się że teraz wiecej jest tych drugich.

Z tym,że muzyka to nie tylko koncerty ! Ja bardziej boję się o to,że w sklepach przestaną sprzedawać płyty, bo jakiś imbecyl uzna ,że nie ma na to popytu

A z tą rewolucją bym nie przesadzał, rewolucja w wypadku pokolenia Facebook to głosowanie tego pokolenia na partie Palikoto-podobne ,na tym to się jedynie może opierać ,a kapitalizm to powinien być zbudowany na zupełnie nowych fundamentach,ale nie chcę off-topu robić

Siwy
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3318
Rejestracja: sob cze 14, 2003 9:36 am
Skąd: już nie Warszawa

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Siwy » pt gru 09, 2011 3:22 pm

Z tym,że muzyka to nie tylko koncerty ! Ja bardziej boję się o to,że w sklepach przestaną sprzedawać płyty, bo jakiś imbecyl uzna ,że nie ma na to popytu
niby wieszczą, że 2012 rok będzie ostatnim rokiem normalnej sprzedaży tradycyjnych nośników, ale ja jakoś w to nie wierzę. Moim zdaniem pokolenie urodzone na przełomie wieków będzie pierwszym, które będzie kupować muzykę tylko w internecie. Ja osobiście, jeżeli mam kupić płytę, to wolę nawet dołożyć te parę złotych i mieć ją namacalnie w domu i podejrzewam, że spora część naszego pokolenia jeszcze tak samo myśli.
No a jeszcze w kwestii sprzedaży płyt, nie ważne czy tradycyjnie, czy internetowo, to myślisz, że jakikolwiek polski zespół, artysta jest teraz się w stanie z tego utrzymać? Podejrzewam, że tylko wielkie międzynarodowe gwiazdy mogłyby sobie pozwolić na zaprzestanie koncertów i życie tylko z wypuszczania nowych kompilacji.

offtop się mały i tak już zrobił ;)

yankes
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4097
Rejestracja: pt mar 30, 2007 7:06 pm

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: yankes » pt gru 09, 2011 3:59 pm

Posty przeniesione z tematu o Metallice

Niby wieszczą, że 2012 rok będzie ostatnim rokiem normalnej sprzedaży tradycyjnych nośników, ale ja jakoś w to nie wierzę. Moim zdaniem pokolenie urodzone na przełomie wieków będzie pierwszym, które będzie kupować muzykę tylko w internecie. Ja osobiście, jeżeli mam kupić płytę, to wolę nawet dołożyć te parę złotych i mieć ją namacalnie w domu i podejrzewam, że spora część naszego pokolenia jeszcze tak samo myśli.
Wydaję mi się, że w przyszłości będzie tak, że muzyka będzie sprzedawana głównie w necie, natomiast dla chętnych będą tradycyjne wydania exclusive. Zresztą już można zaobserwować początek tego procesu. Rzadko który zespół nie wydaje teraz albumu bez wersji deluxe. W sumie fajna sprawa. Każdy album staje się jeszcze bardziej wyjątkowy i lepiej wygląda na półce ;-)

ZłapanyWCzasie
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1419
Rejestracja: wt lis 09, 2010 10:39 am

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: ZłapanyWCzasie » pt gru 09, 2011 4:00 pm

Dla mnie pierwszym przełomem jest brak kaset w sklepach (nie mówię o giełdach kolekcjonerskich)

Jednak kasety to jeszcze 10 lat temu to było podstawowe źrodło poznawcze muzyki i to tak i te kupione przez starszych domowników ileś lat temu (często jeszcze w latach 70 i 80) jak i te,które samemu się kupiło.
Działo się tak z dwóch względów,kasety były tańsze od płyt ,a dwa,każdy sprzęt obsługiwał kasety a płyty niekoniecznie.

Mam sentyment do tych swoich kaset .Te taśmy są zajechane na śmierć i nie odbierają ale chodzi o wspomnienia, albo jak na czystą kasetę sobie nagrywałem z Minimaxu Paschendale puszczane 3 dni przed premierą Dance of Death, piękna sprawa.

PanPrezes
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1714
Rejestracja: czw paź 21, 2010 5:06 pm
Skąd: Żywiec

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: PanPrezes » pt gru 09, 2011 4:02 pm

Nie mam nic przeciwko temu by cd odeszło do lamusa, ale tylko pod jednym warunkiem - winyle muszą w pełni wrócić do łask i kosztować jakieś ludzkie pieniądze. W sumie jest taka tendencja od kilku lat, bo dziś muzykę kupują chyba tylko najwięksi fanatycy, którzy jeśli już płacą to wolą dołożyć trochę więcej i mieć super jakość dźwięku i kolejną relikwię którą mogą ustawić na półce ;-)

Awatar użytkownika
gumbyy
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 11594
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: gumbyy » pt gru 09, 2011 4:15 pm

Nie twierdzę,że nie ma żadnej nadziei w nowych kapelach,ale raczej one będą miały szansę coś zrobić za ok.10 lat, wydaję mi się,że jeszcze nie czas na zmianę warty ,tyle,że muszą to być zespoły twórcze ,a nie odtwórcze.
Młode kapele (takie z 3-4 płytami) pomału rosną w siłę i w przyszłości będzie z nich pociecha. Czy wybiją się tak jak obecne stare gwiazdy, trudno przewidzieć. Grunt, że młode pokolenie nie daje za wygraną.

Kasety odeszły do lamusa, bo są nietrwałe i łatwo się niszczyły. Co do CD to nie wydaje mi się, żeby tak łatwo z nich zrezygnowano. Mimo wszystko sporo tego się sprzedaje i będzie dalej sprzedawało. Ludzie mojego pokolenia, wychowani w innych realiach nie wyobrażają sobie słuchania muzyki tylko z komputerowych pliczków. Wiadomo, że internetowa sprzedaż będzie wzrastała, ale CD pozostaną, tak jak vinyle nie wymarły.
każdy sprzęt obsługiwał kasety a płyty niekoniecznie.
A teraz masz odwrotnie. CD możesz w każdym domu przesłuchać, a kasety mało gdzie ;)
www.MetalSide.pl

Siwy
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3318
Rejestracja: sob cze 14, 2003 9:36 am
Skąd: już nie Warszawa

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Siwy » wt mar 06, 2012 4:11 pm

W sobotę chyba na TVP Kultura był niemiecki dokument o muzyce i kulturze lat 80. Wtedy to do powszechnego użytku weszły dwukasetowe magnetofony dające "nieograniczoną" możliwość dzielenia się muzyką. Oczywiście wielkim koncernom się to bardzo nie podobało i już wtedy wieszczono o śmierci muzyki. Kiedy pojawiło się mp3 też się takie okrzyki pojawiły, a jakoś od ponad 10 lat dalej powstają nowe zespoły, nowi wykonawcy czy nowe płyty starych "graczy". Niedawno, przy okazji ACTA ta dyskusja została znowu przypomniana. Jak widać, już od 30 lat to koncerny muzyczne czują się zagrożone a nie sami artyści.

to tak w kwestii umierania muzyki od strony finansowej.

Od strony jakościowej do niedawna byłem mocnym sceptykiem. Może za bardzo siedziałem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dalej uważam, że jest to najlepszy okres dla muzyki rozrywkowej i dalej nie wiem czy któryś z artystów debiutujących na przełomie XX/XXI wieku uzyska taką sławę i zapisze się na tyle głęboko w historii, że będzie się o nim pamiętać za te 30 - 40 lat. Bo te, że ewentualnie będzie ich znacznie mniej niż z poprzednich dziesięcioleci, dla mnie nie podlega dyskusji.

Ale, żeby nie było tak czarno. Ostatnio może też się bardziej otworzyłem na młodych wykonawców. Szczególnie z powiedzmy, że polskiego rynku. I chodzi mi tu głównie o tę gałąź bardziej pop - rockową. Popularność zdobywają takie zespoły, jak Paula i Karol i Tres B, które teraz nagrywają już drugie albumy czy Julia Marcell, w której się zasłuchuję i która ostatnio wydała drugi album. No ale powiedzmy, że jest to scena bardziej offowa i tej muzyki nie usłyszymy raczej w komercyjnych radiach. Do tego dopisałbym oczywiście Anię Rusowicz, która powoli zdobywa coraz większą popularność, a dziewczyna naprawdę ma duży talent, fajne gra koncerty i dodatkowo jest bardzo sympatyczną osobą [wiem, bo poznałem osobiście :cool: ].

W każdym razie wymienione powyżej przykłady są porządnym kawałkiem muzyki. Może daleko im do rodzaju, które reprezentuje to forum, ale myślę, że warto się z nimi zapoznać.

Tak samo jak na świecie teraz pojawiają się takie osoby jak Adele czy Florence. Jest to pop, którego można słuchać w radio, a nawet w domu, dla swojej własnej przyjemności.

Jeżeli chodzi o rock, to trochę gorzej, bo z przebijających się do głównego nurtu nowych zespołów, raczej nic mi się szczególnie nie podoba. Z zagranicznych w tym momencie chyba nic nie wymienię. Z polskich to może Muchy czy Popkultura. Ale nie to, żebym się w nich jakoś zasłuchiwał.
Ja się przyglądam dwóm młodym, warszawskim zespołom, o których pisałem w stosownym temacie -> stonerowe Vagitarians i [w sumie nie wiem do jakiej tutaj szufladki to wrzucić. na fejsie piszą o sobie "power trio" cokolwiek to znaczy] Magnificent Muttley. Oba zespoły skończyły nagrywać swoje debiutanckie płyty, które czekają na wydanie, oba dają świetne koncerty. Mam nadzieję, że obu się uda i przebiją się do naszego polskiego "mejnstrimu" i zaczną być puszczani w Antyradio czy Esce Rock :)

reasumując, do niedawna byłem skłonny przychylić się do tezy, że muzyka umiera, ale wyżej wymienione przykłady dają mi nadzieję. Nawet wygląda na to, że miałki pop rock trzyma się lepiej niż prawdziwie rockowe dźwięki ;)

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Zakkahletz » śr sie 28, 2013 12:10 pm

Pasuje mi ten wątek do tematu pod linkiem (część 1. z 3). :mryellow:
http://www.terazrock.pl/aktualnosci/czy ... cz_-1.html

mimski
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2090
Rejestracja: ndz wrz 07, 2003 3:23 pm
Skąd: Lubliniec/Falubazy

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: mimski » pt wrz 27, 2013 7:48 pm

Odkopałeś stary temat, nie ukrywam, że ciekawy, świadczy o tym chociażby fakt, iż się w nim wypowiadałem, a ja znany jestem z wypowiadania się tylko w ciekawych tematach... :P

Tym niemniej nie widzę związku pomiędzy wrzuconym linkiem, a tematem, w szczególności że musiałeś do tego tematu się przedzierać przez kilka stron, jakbyś mógł wyjaśnić co ma wspólnego "w dzisiejszych czasach muzyka umiera" z "najgorsze metalowe teledyski"?
To nie demokracja, ale własność prywatna, produkcja i dobrowolna wymiana są źródłem dobrobytu.

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Zakkahletz » pt wrz 27, 2013 9:33 pm

Tym niemniej nie widzę związku
Ujawniam związek: teledyski to mój konik, dlatego b. słabe nieanimowane kojarzą mi się z umieraniem muzyki. ;) To pół serio, a tak bardziej poważnie to z jednej strony nie chciałem dla tego tworzyć osobnego wątku, a z drugiej właśnie w ten sposób chciałem odkopać ten ciekawy temat.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Dejavu » sob wrz 28, 2013 4:56 pm

Zakkahletz, dobry link, niektóre teledyski są totalnie groteskowe :D Nie jestem specjalistą od teledysków i w żadnym wypadku nie jest to mój konik, ale wydaje mi się, że w tym rodzaju muzyki (nie tylko w tym zresztą) dużo trudniej byłoby sporządzić listę "dobre teledyski" - ja takich znam mało. Nie znam ani jednego animowanego (taa, moja znajomość teledysków się kłania ;)) ale za to do moich ulubionych należą "Du Hast" Rammsteina, High Hopes Pink Floydów, który to teledysk jest najlepszym jaki widziałem - wspaniale współgra obraz z dźwiękiem, a ten surrealizm zdecydowanie nakręca klimat utowru - dla mnie rzecz genialna. Oprócz tego zapadł mi w pamięć teledysk do "Karmacoa" Massive Attack, ale to tak totalnie poza klimatem tego forum ;) Tak samo jak w u poprzedników - świetny klimat i tutaj najbardziej mi się podobają odniesienia do filmów, zwłaszcza, że to odniesienia do jednych z moich ulubionych filmów. A metalowe teledyski? Tak jak już mówiłem, niewiele na ten temat wiem, bo się tym nie interesuje, najczęściej jest kiczowato albo nudno. Albo nudno i kiczowato. Tutaj fajnie się odznacza teledysk do "Overlorda" Black Label Society - podoba mi się totalny dystans i humor, to jest dobre podejście. Zresztą, Zakk w roli wojownika walczącego z jakąś starą babcią - :mryellow: :mryellow:

A odnośnie tematu, który faktycznie jest bardzo ciekawy, wydaje mi się, że nie ma powodów by twierdzić, że muzyka umiera. Jest kiepsko pod względem promowania dobrej muzyki (chociaż tutaj też nie ma co przesadzać, można narzekać na Zetkę czy RMF, ale równie dobrze można przełączyć na Trójkę i tam będzie na przykład Kaczkowski który już wychowuje muzycznie ente pokolenie i robi to genialnie). Te wszystkie talent show i ich uczestnicy proszący z telewizji o smsy, żeby potem nagrać słabą płytę - to nie sprzyja i nie jest to rodzaj muzyki z którym chcę mieć cokolwiek wspólnego, ale mimo tego wszystkiego nie wydaje mi się, by dobra muzyka umierała, dobre płyty powstają, robią je zarówno starzy wyjadacze jak i zupełnie nowe kapele, tylko trzeba je najpierw znaleźć, a to niestety przy zalewie chłamu nie jest takie proste.

Poszukiwacz
-#Prodigal son
-#Prodigal son
Posty: 44
Rejestracja: sob lis 15, 2014 8:00 pm

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Poszukiwacz » ndz lis 16, 2014 9:22 pm

Moim zdaniem pokolenie urodzone na przełomie wieków będzie pierwszym, które będzie kupować muzykę tylko w internecie.
No to wypowie się człowiek urodzony na przełomie wieków ;-)

Najpierw sorka za odgrzewanie staroci.
Nawiązując do wyżej zacytowanego fragmentu - ja jestem z tych (chyba) nielicznych, którzy wolą pudełka (i gry i płyty) bo fajnie na półkach wyglądają :D
A co do tematu, fakt to co promują media to jest tragedia, nie rozumiem jak komuś to się może podobać (no ale cóż, z tym się trzeba pogodzić). Jak ktoś nie słucha "pop-u" i techno to słucha rapu. Ale nie tylko. Są też Ci, którzy słuchają metalu (IM, Metallica, Sabaton itd.).
Ubolewam również nad pewnym radiem "anty", do niedawna puszczali tam dobrą muzykę, teraz leci coraz więcej dziwnych tworów nazywanych "pop metal", czy jakoś tak. Na szczęście mieszkam na południu i odbiornik w samochodzie "łapie" mi czeskie radio "Cas Rock", puszczają tam naprawdę dobrą muzykę.
Na temat talent show nie będę się wypowiadał bo na to szkoda słów.
Mimo iż wygląda to słabo, to mam nadzieję na renesans muzyki metalowej w niedalekiej przyszłości.

Awatar użytkownika
Michał
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5202
Rejestracja: sob lis 02, 2013 10:19 pm
Skąd: Ruda Śląska

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Michał » ndz lis 16, 2014 9:47 pm

ja jestem z tych (chyba) nielicznych, którzy wolą pudełka (i gry i płyty) bo fajnie na półkach wyglądają
Nie jesteś jedyny. Wielu moich znajomych również kupuje płyty, ale jest jeden warunek: Musi słuchać rocka, metalu, rapu albo klasyki. Nie znam nikogo kto słucha obecnego popu albo techno/dubstep i kupuje albumy w klasyczej formie.
to co promują media to jest tragedia
Nie czujesz, jak rymujesz.
Ubolewam również nad pewnym radiem "anty", do niedawna puszczali tam dobrą muzykę, teraz leci coraz więcej dziwnych tworów nazywanych "pop metal", czy jakoś tak.
Radia przestałem słuchać dawno temu (chyba, że będzie jakaś audycja poświęcona artyście który mnie interesuje)
Ale całkiem fajnym radiem była Eska rock - jak jest teraz, nie wiem. Ale to jest radio internetowe wiec pobierasz apke i jedziesz.
Ps.
Witam kolegę z mojego rocznika ;)

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Dejavu » ndz lis 16, 2014 10:16 pm

Ubolewam również nad pewnym radiem "anty", do niedawna puszczali tam dobrą muzykę, teraz leci coraz więcej dziwnych tworów nazywanych "pop metal", czy jakoś tak.
Polecam niektóre audycje w Trójce :)

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Zakkahletz » ndz lis 16, 2014 11:17 pm

Polecam niektóre audycje w Trójce :)
Ja również, tam nawet przed świtem często można usłyszeć rocka i metal. :mryellow: Jest też zastęp redaktorów, po których zawsze można się spodziewać dobrej (chociaż nie zawsze ciężkiej) muzy: Baron, Chojnacki, Hoffmann, Mann, Metz, Orzech, Owczarek, Owsiak, Stelmach, jeszcze kilka postaci można byłoby wymienić. :)

Deleted User 1499

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Deleted User 1499 » pn lis 17, 2014 9:30 am

Ale całkiem fajnym radiem była Eska rock - jak jest teraz, nie wiem. Ale to jest radio internetowe wiec pobierasz apke i jedziesz.
Na Esce Rock to ciekawa chyba była tylko audycja ,, W ciężkim stanie'' Leciała chyba w środy o 22 przez aż! godzinkę , i tam można było posłuchać Metalu zarówno starego jak i z nowych płyt.
Natomiast cała resztą którą oferuje Esca Rock to niestety ale nie trafia w moje gusta bo jest to sam chłam w postaci pop rock , w dodatku robią to samo co zwykła eska - 30 kawałków męczonych non stop.

Jedyne radia które się teraz bronią to są internetowe. I to nie tylko z muzyką ciężką :)

Awatar użytkownika
likipiki
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3214
Rejestracja: pt kwie 11, 2003 9:05 pm
Skąd: Racibórz / Kraków

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: likipiki » pn lis 17, 2014 10:51 am

Znacie jakieś dobre podcasty z metalem?
And it's a dirty job but someone's gotta do it...

Awatar użytkownika
Michał
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5202
Rejestracja: sob lis 02, 2013 10:19 pm
Skąd: Ruda Śląska

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Michał » pn lis 17, 2014 3:53 pm

Ale całkiem fajnym radiem była Eska rock - jak jest teraz, nie wiem. Ale to jest radio internetowe wiec pobierasz apke i jedziesz.
Na Esce Rock to ciekawa chyba była tylko audycja ,, W ciężkim stanie'' Leciała chyba w środy o 22 przez aż! godzinkę , i tam można było posłuchać Metalu zarówno starego jak i z nowych płyt.
Natomiast cała resztą którą oferuje Esca Rock to niestety ale nie trafia w moje gusta bo jest to sam chłam w postaci pop rock , w dodatku robią to samo co zwykła eska - 30 kawałków męczonych non stop.

Jedyne radia które się teraz bronią to są internetowe. I to nie tylko z muzyką ciężką :)
Było kilka fajnych audycji
Np. "Gramy co chcecie" (czy jakos tak) albo NRD, kultowa godzina... fajne kawałki tam leciały. Prowadzący też spoko.

Awatar użytkownika
wikor3
-#Prodigal son
-#Prodigal son
Posty: 28
Rejestracja: pt lut 14, 2014 7:54 pm
Skąd: Poznań

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: wikor3 » pn lis 17, 2014 4:12 pm

Ja polecam niedzielne audycje Nawiedzone Studio z Poznańskiego Studenckiego Radia Afera(22:00-02:00) , Pan Andrzej Masłowski każdej niedzieli przedstawia wspaniałą muzykę jak i ciekawie o niej opowiada. :B
Mieszkających w okolicy zapraszam również do sklepu Pana Andrzeja na Taczaka , Tony świetnych winyli jak i CDków :cool:
http://www.afera.com.pl/audycja/35

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: Czy w dzisiejszych czasach muzyka umiera?

Postautor: Zakkahletz » czw sie 04, 2016 12:39 pm

"Umrzeć za muzykę. Wpływ gatunków muzycznych na oczekiwaną długość życia wykonawców":
https://theconversation.com/music-to-di ... ancy-36660


Wróć do „Kawiarnia SanktuariuM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości