Brytyjski Patriotyzm i Konserwatyzm a twórczość Iron Maiden

Tu dyskutujemy tylko o Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Nomad
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior

Brytyjski Patriotyzm i Konserwatyzm a twórczość Iron Maiden

Postautor: Nomad » ndz gru 03, 2006 1:33 am

Słuchając Iron Maiden i czytając teksty utworów,zawsze uważałem ten zespół za wyjątkowy w stosunku do innych grup rockowych, nie dosc że świetna muzyka,to jeszcze teksty zawsze miały jakiś konkretny temat, opowiadały ciekawe historię, poza tym takie troche jakby "nie na te czasy"
Nie ukrywam że zawsze mi się to w Ironach bardzo podobało.
Porównanie tekstów np.Iron Maiden i Metallicy ,może pokazywać jaka jest róznica pomiedzy wychowaniem nastolatków z Wielkiej Brytanii i USA ,może inaczej jaka ona była w latach '60 i '70.
Różnica jest uderzająca, z jednej strony wyrażne odwoływanie się do tradycji, historii ,mitologii, ogólnie kultury Europejskiej ,a z drugiej wszechobecny bunt, problemy dojrzewania, takie jak narkotyki czy sekty, pacyfizm itd.
Skoncentruję sie jednak na Iron Maiden , myśle że ich teksty ,a także ogólny charakter muzyki może coś więcej mówić o światopoglądzie, czuć w nich ten stary ,patriotyzm Brytyjski, tęsknote za wielkością Imperium Brytyjskiego ,wyraża się to w takich utworach jak The Trooper,Aces High czy Rime of the Ancient Mariner ,który to został nawet uznany za jeden z 50 najbardziej konserwatywnych utworów rockowych.
W tekstach zespołu wielokrotnie opiewane są takie zapomniane dziś wartości jak honor np. The Duellists, Flash of the Blade,The Clansman czy odwaga np.Where Eagles Dare,Longest Day.
Podczas gdy większośc zespołów rockowych w tekstach przedstawia świat bez zasad, daje nastolatkom prawo do całkowitej wolności Ironi ostrzegają przed skutkami buntu np.Flight of Icarus.
Często widać wyraźny szacunek dla tradycji swojego kraju, co wyraża się w odwoływaniu się do dzieł literackich i filmowych np.Phantom of the Opera,Loneliness of Long Distance Runner,Seventh Son of a Seventh Son.
Często da sie też wyczuć wyraźny strach przed technicyzacją życia np.Futureal,Brave New World czy New Frontiera, a także nawet wyraźny atak na demokrację w Be Quick or Be Dead.
Podczas gdy zespoły rockowe proponują najczęsciej psychodelie Ironi wyraźnie dązą do tworzenia wielkich form, wyraźny jest monumentalizm,patos np.Alexander the Great,Seventh Son of a Seventh Son, The Nomad,Sign of the Cross ,a także wielki mistycyzm np.Halloweed Be thy Name, Infinite Dreams czy No Prayer for the Dying.
U Ironów nie znajdziemy delikatnych utworów o miłości czy tekstów o zagubieniu się w świecie nastolatków, stąd ich publicznośc jest wyraźnie męska,jak zresztą na heavy-metal przystało,a słuchać ich może każdy i 15-latek i 40-latek,nie jest to muzyka okresu dojrzewania jak wiele zespołów rockowych.
Zarzuty wobec muzyki rockowej często zresztą słuszne, o niszczenie tradycji, buntowanie nastolatków czy promowanie pustego hedonizmu czy nihilizmu, nijak mają się do Iron Maiden. Należy o tym często wspominać.
Ironi obok kilkunastu innych zespołów to taki rarytas na scenie rockowej, można śmiało powiedzieć że zespół ten broni tradycji, odwołuję się do starych wartości i broni kulturę Europejską .Wiem ,że dla niektórych mogą być niewygodne te stwierdzenia o ich patriotyźmie, konserwatyźmie czy wręćz monarchiźmie,ale wszystko przecież na to wskazuje .

Żabka
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner

Re: Brytyjski Patriotyzm i Konserwatyzm a twórczość Iron Maiden

Postautor: Żabka » ndz gru 03, 2006 1:41 am

o Brytyjskim Patriotyźmie ani Konserwatyźmie to ja nie mam pojęcia, ale ciekawy post, fajnie tak pogrupowałeś utwory pokazując ich podobnieństwo.
Tylko przeczytałam temat i wiedziałam, że Twój :P ;)

Jack87
-#Trooper
-#Trooper

Postautor: Jack87 » ndz gru 03, 2006 1:46 am

bardzo dobrze to opisał , jak zacząłem czytać to przeczytałem do końca
jeśli chcesz poczytać największe głupoty musisz odwiedzić https://maiden.superhost.pl/forum/ !

Marx
-#Prisoner
-#Prisoner

Postautor: Marx » ndz gru 03, 2006 2:06 am

Skoncentruję sie jednak na Iron Maiden , myśle że ich teksty ,a także ogólny charakter muzyki może coś więcej mówić o światopoglądzie, czuć w nich ten stary ,patriotyzm Brytyjski, tęsknote za wielkością Imperium Brytyjskiego ,wyraża się to w takich utworach jak The Trooper,Aces High czy Rime of the Ancient Mariner ,który to został nawet uznany za jeden z 50 najbardziej konserwatywnych utworów rockowych.
Mother Russia, how are you sleeping? - czy jakoś tak to szło :P A co Rimme nie był kontrowersyjny za tekst tylko za wykorzystanie pewnego bardo starego wiersza co nie?
W tekstach zespołu wielokrotnie opiewane są takie zapomniane dziś wartości jak honor np. The Duellists, Flash of the Blade,The Clansman czy odwaga np.Where Eagles Dare,Longest Day.
Podczas gdy większośc zespołów rockowych w tekstach przedstawia świat bez zasad, daje nastolatkom prawo do całkowitej wolności Ironi ostrzegają przed skutkami buntu np.Flight of Icarus.
Podobnie jak ma to miejsce w Charlot the..., Running Free czy choćby takim Public enemy number One.
Często widać wyraźny szacunek dla tradycji swojego kraju, co wyraża się w odwoływaniu się do dzieł literackich i filmowych np.Phantom of the Opera,Loneliness of Long Distance Runner,Seventh Son of a Seventh Son.
I Chopinowi czasem veny brakowało, ale on wolał sięgnąć po wódeczkę.
Często da sie też wyczuć wyraźny strach przed technicyzacją życia np.Futureal,Brave New World czy New Frontiera, a także nawet wyraźny atak na demokrację w Be Quick or Be Dead.
Motorhead miał jedną taką piosenkę chyba wiadomo o jaką mi chodzi.
Podczas gdy zespoły rockowe proponują najczęsciej psychodelie Ironi wyraźnie dązą do tworzenia wielkich form, wyraźny jest monumentalizm,patos np.Alexander the Great,Seventh Son of a Seventh Son, The Nomad,Sign of the Cross ,a także wielki mistycyzm np.Halloweed Be thy Name, Infinite Dreams czy No Prayer for the Dying.
Podobnie też jak Onyly good die Young czy taki hooks in you...
U Ironów nie znajdziemy delikatnych utworów o miłości czy tekstów o zagubieniu się w świecie nastolatków, stąd ich publicznośc jest wyraźnie męska,jak zresztą na heavy-metal przystało,a słuchać ich może każdy i 15-latek i 40-latek,nie jest to muzyka okresu dojrzewania jak wiele zespołów rockowych.
Natomiast u takich lamowatych Judas Priest, hłamowatej metallicy czy śmiesznego Motorheada takich ckliwych kawałków jest na pęczki...
A co do tego dojrzewania zasadnicza rzesza funów Iron maiden z mojego punktu widzenia to właśnie młodzi gniewni co kupili gitarę i walczą systemem, szybko przegrywając...
Zarzuty wobec muzyki rockowej często zresztą słuszne, o niszczenie tradycji, buntowanie nastolatków czy promowanie pustego hedonizmu czy nihilizmu, nijak mają się do Iron Maiden. Należy o tym często wspominać.
I jeszcze jeden i jeszcze raz Charlot The Harlot niech żyje nam, A zanim hooks in you, Onyly good die young (tutaj taka nadinterpretacja ale jakby nie było buntownicze), czy pare innych.
Ironi obok kilkunastu innych zespołów to taki rarytas na scenie rockowej, można śmiało powiedzieć że zespół ten broni tradycji, odwołuję się do starych wartości i broni kulturę Europejską .Wiem ,że dla niektórych mogą być niewygodne te stwierdzenia o ich patriotyźmie, konserwatyźmie czy wręćz monarchiźmie,ale wszystko przecież na to wskazuje .
Zakończenie mnie rozbroiło, znajdź sobie koleś dziewczynę bo wzdychanie do bandy podstarzałych panów nie jest zbyt zdrowe.
Tak bywa, słuchańcze, tak bywa! A potem żal i pretensja,
Że zawsze chamstwo wygrywa, gdy bije się inteligencja...

Obrazek

Freeze
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner

Postautor: Freeze » ndz gru 03, 2006 2:13 am

To ich wyróżnia, mają pewien przekaz, którego często brak w innych zespołach. A przynajmniej ten przekaz ma (zwykle) jakiś głębszy sens.

mimski
-#Assassin
-#Assassin

Postautor: mimski » ndz gru 03, 2006 2:30 am

Nie przesadzajmy, z tym głębszym sensem. Głębszy sens to miał Mistrz i Małgorzata, Proces, czy Szewcy, albo Ferdydurke. Moim zdaniem to trochę za bardzo się zgłębiasz Nomad. Chłopaki napisali kilka wersów, żeby o czymś pośpiewać, ale czy to wyraża tęsknotę za Imperium Brytyjskim? To już jest chyba nadużycie semantyczne (cokolwiek to znaczy).
To nie demokracja, ale własność prywatna, produkcja i dobrowolna wymiana są ostatecznym źródłem ludzkiej cywilizacji i dobrobytu.

Mandrake
-#Trooper
-#Trooper

Postautor: Mandrake » ndz gru 03, 2006 8:44 am

W przypadku "Only the Good Die Young" mogę się jeszcze zgodzić, ale "Hooks In You"? :shock: Ten utwór wcale nie jest monumentalny czy wzniosły jak te które wymienił Nomad, a o mistycyźmie nie mówiąc. Mogę się zgodzić że tekst ma na celu trochę zaszokować słuchacza i wywołać jakieś napięcie.

Szymon
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior

Postautor: Szymon » ndz gru 03, 2006 8:53 am

W przypadku "Only the Good Die Young" mogę się jeszcze zgodzić, ale "Hooks In You"? :shock: Ten utwór wcale nie jest monumentalny czy wzniosły jak te które wymienił Nomad, a o mistycyźmie nie mówiąc. Mogę się zgodzić że tekst ma na celu trochę zaszokować słuchacza i wywołać jakieś napięcie.
chyba ni zalapales ironi Marxa :P Ruscy chyba tez kiedys nie zalapali Marksa ;)
2000 Katowice
2003 Katowice, Zlin, Praga, Wrocław
2005 Praga, Chorzów, Paryż
2006 Stuttgart, Dortmund, Dublin
2007 Ateny, Ostrava, Londyn
2008 2xParyż, Trondheim, Goteborg, Warszawa, Praga, Split, Bazylea, Assen
2009 Belgrad, Rio, Sao Paulo
2010 Dublin, Budapeszt, Cluj, Kiewit, Walencja
2011 Warszawa, Praga, Nickelsdorf, Paryż, 2xLondyn
2012 Toronto, Sarnia
2013 Lizbona, Madryt, Barcelona, Paryż, 2xFrankfurt, Berlin, Hamburg, Zurych, Amsterdam, Piesztany, Łódź, Gdańsk, Bukareszt, Praga, Zagrzeb 2xLondyn
2014 Barcelona, Bilbao,Nijmegen, Brno, Nickelsdorf, Poznań, Roeser, Arras Knebworth
2016 Rio, Toronto, 2xTokyo, Brisbane, Sydney, Kapsztad, Johanesburg, Dortmund, Berlin, Wiedeń, Arhnem, Paryż, Donington, Oslo, Goteborg, Herning, Kowno, Sopron, Wrocław, Praga, Żylina, Mediolan, Triest, Split, Bukareszt, Esch's'Alzette, Wacken
2017 Antwerpia, 2xFrankfurt, Nottingham, Dublin, Manchester, Shefield, Leed, Newcastle, Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham, Cardiff, 2xLondyn, 2x Brooklyn

Mandrake
-#Trooper
-#Trooper

Postautor: Mandrake » ndz gru 03, 2006 8:57 am

aa... myślałem ze w poważnym temacie są tylko poważne odpowiedzi :lol:
Why so serious?

Awatar użytkownika
Levy
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner

Postautor: Levy » ndz gru 03, 2006 9:13 am

Szkoda tylko, że 70% "fanów" Iron Maiden nie ma nawet pojęcia o czym mówią ich teksty, nie mówiąc już o ich przesłaniu. :)

Awatar użytkownika
Abstract
-#Clansman
-#Clansman

Postautor: Abstract » ndz gru 03, 2006 9:34 am

Ja należe dy tych osób, które zawsze wsłuchują się w teksty, próbują je jakoś zinterpretować. Dla mnie teksty IM są właśnie jednym z paru powodów dlaczego są oni moim chyba ulubionym zespołem. Trzeba się zgodzić z Nomadem ,że teksty IM w porównaniu do tekstów np. Mety są o wiele dojrzalsze i IMO dotykają jednak ciekawszej tematyki
Plany na 2021 rok:

07/08/2021 Me And That Man, Katowice

Szymon
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior

Postautor: Szymon » ndz gru 03, 2006 9:36 am

Mysle ze panowie z Iron Maiden mieli by niezly ubaw czytajac te wywody na temat ich tekstow.
Nomad zastosowal typowa dziennikarska manipulacje rodem z Super Expresu, Faktu itp. Wybral tylko to co pasuje do jego teorii. Jakby przypadkiem pomijajac to co napisal Marx :)
2000 Katowice
2003 Katowice, Zlin, Praga, Wrocław
2005 Praga, Chorzów, Paryż
2006 Stuttgart, Dortmund, Dublin
2007 Ateny, Ostrava, Londyn
2008 2xParyż, Trondheim, Goteborg, Warszawa, Praga, Split, Bazylea, Assen
2009 Belgrad, Rio, Sao Paulo
2010 Dublin, Budapeszt, Cluj, Kiewit, Walencja
2011 Warszawa, Praga, Nickelsdorf, Paryż, 2xLondyn
2012 Toronto, Sarnia
2013 Lizbona, Madryt, Barcelona, Paryż, 2xFrankfurt, Berlin, Hamburg, Zurych, Amsterdam, Piesztany, Łódź, Gdańsk, Bukareszt, Praga, Zagrzeb 2xLondyn
2014 Barcelona, Bilbao,Nijmegen, Brno, Nickelsdorf, Poznań, Roeser, Arras Knebworth
2016 Rio, Toronto, 2xTokyo, Brisbane, Sydney, Kapsztad, Johanesburg, Dortmund, Berlin, Wiedeń, Arhnem, Paryż, Donington, Oslo, Goteborg, Herning, Kowno, Sopron, Wrocław, Praga, Żylina, Mediolan, Triest, Split, Bukareszt, Esch's'Alzette, Wacken
2017 Antwerpia, 2xFrankfurt, Nottingham, Dublin, Manchester, Shefield, Leed, Newcastle, Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham, Cardiff, 2xLondyn, 2x Brooklyn

Awatar użytkownika
michi
-#Trooper
-#Trooper

Postautor: michi » ndz gru 03, 2006 9:37 am

Ja należe dy tych osób, które zawsze wsłuchują się w teksty, próbują je jakoś zinterpretować. Dla mnie teksty IM są właśnie jednym z paru powodów dlaczego są oni moim chyba ulubionym zespołem. Trzeba się zgodzić z Nomadem ,że teksty IM w porównaniu do tekstów np. Mety są o wiele dojrzalsze i IMO dotykają jednak ciekawszej tematyki
Zgadzam się, chociaż wiadomo, zdarzają się mniej ambitne teksty, ale pochodzą one raczej z początków kariery [Running Free, Charlote the Harlot], a później jest generalnie ciekawiej, chociażby taki Rime of the Ancient Mariner to pod względem tekstowym geniusz [zresztą muzycznym też :P]
Obrazek

Da5id
-#Assassin
-#Assassin

Re: Brytyjski Patriotyzm i Konserwatyzm a twórczość Iron Mai

Postautor: Da5id » ndz gru 03, 2006 9:50 am

Wiem ,że dla niektórych mogą być niewygodne te stwierdzenia o ich (...) monarchiźmie,ale wszystko przecież na to wskazuje .
To mnie zaorało :lol:
Mysle ze panowie z Iron Maiden mieli by niezly ubaw czytajac te wywody na temat ich tekstow.
Nomad zastosowal typowa dziennikarska manipulacje rodem z Super Expresu, Faktu itp. Wybral tylko to co pasuje do jego teorii. Jakby przypadkiem pomijajac to co napisal Marx :)
Nie pierwszy raz. ;) Nie zapomnij, że Aces High jest o Polakach. ;)

Nomad
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior

Postautor: Nomad » ndz gru 03, 2006 11:34 am

[Natomiast u takich lamowatych Judas Priest .... czy śmiesznego Motorheada.
Jeśli chcesz wiedzieć to to są jedne z moich ukochanych zespołów.

Nie chcę mi sie przekonywać do tego co napisem, bo to dla mnie zbyt oczywiste, a to co napisał Marx to dziecinne przekomarzanki ,nie poparte argumentami, Charlotthe the Harlot czy Running Free, to proste ,surowe rock'n rollowe utwory, pokazują życie na East Endzie ,nie ma w nich cienia sztuczności, nie powiedziałbym że to bezwartościowe utwory, są przede wszystkim prawdziwe.
Większośc osób śmieje się z tego co napisałem,żeby było wesoło,a wogóle nawet nie próbowało czytać moich argumentów, zresztą nieważne, napisałem to dla tych którym się chce sięgać głębiej do twórczości Iron Maiden.
Iron Maiden i Ja

Wrocław,Hala Ludowa 28.11.2003
Chorzów,Stadion Śląski 29.05.2005
Ostrava,Stadion Bazaly 06.06.2007
Warszawa,Stadion Gwardii 07.08.2008

Awatar użytkownika
Elevatorman
-#Clansman
-#Clansman

Postautor: Elevatorman » ndz gru 03, 2006 11:40 am

ooo przepraszam .... teksty metallici wcale nei są głupie... no moze tylko na kill em all ... ale np taki ride the lightning przypomina mi hallowed by the name... , one ?? , Master OF Puppets ?? Fade To Black ??
ObrazekObrazek

Listen to metal and dislike Slayer is like going to church when disliking God.

herki
-#Clansman
-#Clansman

Postautor: herki » ndz gru 03, 2006 11:49 am

Orion ma najlepszy tekst na MoP.

Mandrake
-#Trooper
-#Trooper

Postautor: Mandrake » ndz gru 03, 2006 4:11 pm

Mysle ze panowie z Iron Maiden mieli by niezly ubaw czytajac te wywody na temat ich tekstow. Nomad zastosowal typowa dziennikarska manipulacje rodem z Super Expresu, Faktu itp. Wybral tylko to co pasuje do jego teorii.
Wybrał takie przykłady a nie inne żeby nie być gołosłownym. Chyba teorie trzeba na czymś "oprzeć". Przecież wiadomo że nie chodziło mu o całą twórczość, o wszystkie utwory, tylko te które spełniają kryteria: monumentalizm, patos inne pierdoły...
Jakby przypadkiem pomijajac to co napisal Marx :)
To co napisał Marx to właśnie jest przypadek, w dodatku rzekomo ironiczny. Ni z gruszki ni z pietruszki rzucił przykładami które nie mają nic wspólnego z tematem.

W sumie zgadzam się z Nomadem, dokonał ciekawej segregacji tylko jak zwykle użył ambitnych słów żeby to opisać.

Marx
-#Prisoner
-#Prisoner

Postautor: Marx » ndz gru 03, 2006 5:36 pm

[Natomiast u takich lamowatych Judas Priest .... czy śmiesznego Motorheada.
Jeśli chcesz wiedzieć to to są jedne z moich ukochanych zespołów.
Nie chcę mi sie przekonywać do tego co napisem, bo to dla mnie zbyt oczywiste, a to co napisał Marx to dziecinne przekomarzanki ,nie poparte argumentami, Charlotthe the Harlot czy Running Free, to proste ,surowe rock'n rollowe utwory, pokazują życie na East Endzie ,nie ma w nich cienia sztuczności, nie powiedziałbym że to bezwartościowe utwory, są przede wszystkim prawdziwe.
Większośc osób śmieje się z tego co napisałem,żeby było wesoło,a wogóle nawet nie próbowało czytać moich argumentów, zresztą nieważne, napisałem to dla tych którym się chce sięgać głębiej do twórczości Iron Maiden.
Miło że lubisz Judas priest, Ja powiem że lubie Mammas & Papas.

Co do tych twoich oczywistych spraw, to zastanawiam się czy nie lubisz przypadkiem Macieja Giertycha i jego oczywistej sprawy że nie ma czegoś takiego jak ewolucja.

Uwierz mi ja przeczytałem twoje argumenty dlatego tym weselej mi się śmiało.

Rzenada po maksie (tak się teraz mówi?)

To co napisał Marx to właśnie jest przypadek, w dodatku rzekomo ironiczny. Ni z gruszki ni z pietruszki rzucił przykładami które nie mają nic wspólnego z tematem.
Kolejny oświecony? Wspaniale, temat jest o Iron Maiden a nie o których kawałkach Iron Maiden, Ironia była bo naprawdę do takich argumentów i takiego stylu pisania naprawdę ciężko jest podejść poważnie. Co do tej przypadkowości mogę to ciągnąc dalej i wyciągną tych przypadków więcej. Ale po co spierać się z Palladynem Żelaznej Dziewicy - no dla niezłego funa.
Tak bywa, słuchańcze, tak bywa! A potem żal i pretensja,
Że zawsze chamstwo wygrywa, gdy bije się inteligencja...

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek(JMM)
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant

Postautor: Tomek(JMM) » ndz gru 03, 2006 9:22 pm

Czytając otwarcie tematu zastanawiałem się czy słucham tego smaego Iron Maiden co Nomad, ale chyba mam inne wrażenie. Jakoś tak nigdy wcześniej nie zauwazyłem w ich utworach wrogości do demokacji, autorytaryzmu, czy surowego konserwatyzmu... Ciekawe...

Wróć do „Forum Główne”