Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Zbiór ankiet i Waszych opinii dotyczących Iron Maiden i ich dokonań nagraniowych,koncertowych itd...

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Siwy
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3371
Rejestracja: sob cze 14, 2003 9:36 am
Skąd: już nie Warszawa

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Siwy » pn sie 14, 2023 12:56 pm

Tak jak myślałem, koniec dyskusji :)

Nie wszyscy siedzą non-stop w internetach, nie mówiąc już o Sanatorium, więc ciężko mówić o końcu dyskusji, jak jedna strona się jeszcze nie odezwała...

Ale może od początku - wydawało mi się, że zabawa, którą komentujemy, jest właśnie zabawą i wszelkie komentarze tutaj są raczej na lekkim i niezbyt merytorycznym poziomie. Ale rozumiem, że ciężko jest wyczuć ironię w słowie pisanym. Dodatkowo, Songs Cup jest formatem wielokrtnie powtarzanym, odniosę się do tego, czemu jest to tutaj istotne, parę linijek później.

Jeżeli jednak chcemy tutaj sobie podyskutować, to odpowiadam Frankowi:
Ale na jakiej podstawie "Nomad" jest OBIEKTYWNIE lepszy? Przecież to Twoja czysto subiektywna ocena. Nie ma jednego, ustalonego i powszechnie uznawanego rankingu piosenek (hehe) Maiden.
Liczyłem, że wyłapiecie ironię w moim poście, ale może jednak kiepsko się nią posługuję. Zgadzam się z tym, że nie ma czegoś takiego jak obiektywnie lepsze, wiele razy była na ten temat dyskusja tu na forum. Przyznam się szczerze, że w cytowanej parze, na tamtym etapie gry, było mi zupełnie obojętne, kto wygra mecz.
I jaki wpływ na jakość muzyki ma to, że dany kawałek jest albo nie jest kotletem? No bo chyba fakt, że usłyszysz ten utwór raz na jakiś (zazwyczaj dłuższy, liczony w miesiącach/latach) czas na koncercie Maiden nie sprawia nagle, że ten kawałek Ci się jakoś strasznie nudzi? Równolegle przecież mogłeś np. odtworzyć Nomada czy Akacjową kilkaset/kilkadziesiąt razy z płyty.
To forumowe "polowanie na kotlety" to mocna przesada.
Polowanie na kotlety, to ocena stanu faktycznego, czyli częstotliwości grania utworów na koncertach. Chyba w tym miejscu najbardziej odniosę się, o co mi chodzi z zabawą w stylu Songs Cup czy inną ankietą-zabawą, które regularnie powatarzamy w tym dziale. Otóż wydawało mi się, że głosujemy na mniej oczywiste kawałki, żeby te właśnie koncertowe kotlety odrzucić na wczesnym etapie. Ale może się myliłem, nie obserwuję jakoś mocno przebiegu gry. W tym przypadku możecie mi zarzucić, że sam nie jestem bez winy, bo np. głosowałem na Aleksandra, który w poprzednich edycjach był dosyć oczywistym wyborem.
No i last but not least - "Hallowed" to plagiat o podobnej skali, jaką w kategorii kradzieży fizycznej byłaby kradzież kilku marchewek z warzywniaka. "The Nomad" to zajebanie prawie całego warzywniaka:-)
Absolutnie się nie zgadzam! 40 lat temu zajebali tekst, 20 lat później zajebali muzykę. Jedno i drugie jest wartością intelektualną na tym samym poziomie.

A teraz powtórzę moją prośbę o argumenty czemu Hallowed jest uważany za lepszy od Akacjowej, bo bardzo chciałbym podyskutować na ten temat?

Jak dla mnie, zawsze główną wartością tego pierwszego był tekst, który już wiemy, że nie jest w 100% autorstwa Harrisa. Historia "Ewki Dziewki" oraz ogólny opis co można zrobić z pracownicą najstarszego zawodu, jest bardzo dobrze skonstruowana i uważam, że niczego jej nie brakuje w poetyckiej wartości, ale nie jestem kulturoznawcą, więc może się mylę. W warstwie muzycznej ponownie nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że konstrukcja obu utworów stoi na równie dobrym poziomie. Jednakże moim zdaniem dużo więcej się dzieje w 22AA. Uważam również, że obie solówki są tu o niebo lepsze, niż w HBTN i o wiele lepiej wpasowane w klimat całego utworu.

Awatar użytkownika
sajki
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2276
Rejestracja: pt sie 14, 2015 9:01 am

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: sajki » pn sie 14, 2023 2:37 pm

Aces za wysoko, reszta pasuje, nie jestem w stanie wskazać co wolę w finale, więc postawię na underdoga.

Awatar użytkownika
Frank Drebin
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2654
Rejestracja: ndz gru 10, 2017 7:39 pm
Skąd: Blashyrkh

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Frank Drebin » pn sie 14, 2023 2:52 pm

Siwy,

ciężko czasem wychwycić ironię w słowie pisanym, a już nie takie rzeczy tu padały na poważnie:-)

Co do głosowania na mniej oczywiste utwory - nie ma ustalonych reguł. Każdy sobie głosuje, jak chce. Ale i tak nie mogę zrozumieć, co statystycznemu (czyt. nie jeżdżącego powiedzmy na te 5+ koncertów na jednej trasie) użytkownikowi forum przeszkadza, że jakiś utwór jest grany często na koncercie (ofc nie pod kątem oceny setlisty - tu faktycznie "kotlety" mogą przeszkadzać, tylko pod kątem oceny jakości utworu). No serio - nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, kto stanął przed plutonem egzekucyjnym i dostał ultimatum "mów szczerze, który kawałek jest lepszy: "Fear Of The Dark" czy "The Unbilever", a jak nie odpowiesz szczerze, to Cię zastrzelimy", zagłosuje na ten drugi. No bez jaj. Stawianie na jakieś dziwne wynalazki tylko przez to, że się usłyszało Feara raz na dwa lata na koncercie, może wynikać (albo inaczej - najczęściej wynika) wyłącznie z przekory i chęci bycia "oryginalnym".

Co do "Nomad"/"Hallowed" - w tym pierwszym kawałku plagiatem jest "obiektywnie" absolutnie jego najlepsza część, bez której traci on na wartości b. dużo. Skopiowana zwrota z Hallowed nie robi imo aż takiej różnicy.

Co do "Hallowed" vs "Akacjowa" - nie będę się silił na rozbudowane wywody - ten pierwszy kawałek z uwagi na tematykę, dramaturgię, linie melodyczne "od zawsze" był w moim TOP 10 Maiden. "Avenue" nie dałbym raczej nawet do TOP 50 - po prostu nie podchodzi mi jakoś specjalnie. Nie ma tu miejsca na obiektywne porównania, zwłaszcza że oba kawałki nie posiadają wad, które są obecne w nowych utworach Maiden (ale nawet tu nie będę się upierał, że te wady występują obiektywnie, albo że są obiektywnie istotne, bo - jak widać po ocenach na forum - nie każdemu przeszkadza powtarzalność motywów, autplagiaty, kiepska produkcja, czy niewyrabianie górek przez Dickinsona).

Awatar użytkownika
Geri666
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3696
Rejestracja: śr lis 17, 2010 11:47 pm
Skąd: Wwa

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Geri666 » pt mar 15, 2024 1:39 pm

Saimon, niesmialo zaczynam zerkac na Ciebie... ;)

Awatar użytkownika
Saimon1995
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 7535
Rejestracja: wt cze 18, 2013 2:37 pm
Skąd: Będzin

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Saimon1995 » ndz mar 17, 2024 6:32 pm

Saimon, niesmialo zaczynam zerkac na Ciebie... ;)
Czuję ten wzrok. :lol: Jeśli są chętni na kolejną edycję zabawy, to ja nie widzę żadnych przeszkód. Mogę, ponownie, poprowadzić. :dance:

Deleted User 8449

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Deleted User 8449 » wt mar 19, 2024 12:57 pm

Kiedyś gdy tu robiłem zabawy (dwie w 2006, trzecia w 2010 roku) to zawsze wygrywało Hallowed Be thy Name, z ogromną przewagą. Bardzo wysoko było też zawsze Legacy i Paschendale. Kawałki z Somewhere in Time wcale nie robiły furory. Głosowało średnio 40 osób, także jako tako było to reprezentatywne.

Deleted User 8449

Re: Iron Maiden Songs Cup 2023 - komentarze

Postautor: Deleted User 8449 » wt mar 19, 2024 2:02 pm

Top 8 tych konkursów i daty roztrzygnięcia

maj 2006

1.Hallowed Be thy Name
2.Paschendale
3.Phantom of the Opera
4.Fear of the Dark
5.Revelations
6.Rime of the Ancient Mariner
7.Clansman
8.Wasted Years

styczeń 2007

1.Hallowed Be thy Name
2.Paschendale
3.Rime of the Ancient Mariner
4.Trooper
5.Phantom of the Opera
6.The Legacy
7.Aces High
8.Fear of the Dark


lipiec 2010

1.Hallowed Be thy Name
2.Rime of the Ancient Mariner
3.Aces High
4.Seventh Son of a Seventh Son
5.Killers
6.Sign of the Cross
7.Paschendale
8.Infinite Dreams




Potem lata później zrobiłem konkurs, którego wyniki zamieściłem w styczniu 2018 i było już inaczej.

Wyniki

1.Rime of the Ancient Mariner
2.Hallowed Be thy Name
3.Infinite Dreams
4.Alexander the Great
5.Caught Somewhere in Time
6.Phantom of the Opera
7.Sign of the Cross
8.Powerslave

Jak widać Somewhere in Time nie zawsze było tak kochane. Spadła też popularność nowszych utworów, zwłaszcza Paschendale.


Wróć do „Ankiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość