"egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Dyskusje o innych zespołach i albumach

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

"egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » pn lis 04, 2013 12:35 pm

Jak mówi nazwa tematu, chodzi o Heavy Metalowe zespoły (głównie z lat 80tych) z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Grecji, Wenezueli, Argentyny, Brazylii, Jugosławii, Chorwacji, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Korei, Węgier, Belgii, Francji, Finlandii, Danii...
Ciągle tylko o anglikach, szwedach, niemcach, amerykanach i jako, że podobnego tematu nikt nie poruszał, chciałbym się dowiedzieć, z ciekawości wrodzonej - czy znacie, czy słuchacie, co polecacie, co lubicie, a czego nie ?
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.


Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9851
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: krusejder » pn lis 04, 2013 2:18 pm

Włochy, Hiszpania, Argentyna, Grecja, Węgry mają znakomite sceny, wielką różnorodność kapel. Warto się wgłębiać :)
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O., Kult, Lady Pank, Glenn Hughes, Riot V, Rob Cray, Pendragon, Bruce Dickinson

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Zakkahletz » pn lis 04, 2013 3:06 pm

Z metalu (choć właściwie to thrash, ale niekiedy wpada w heavy) cenię czeską kapelę Arakain.
Finlandii, Danii...
Scena skandynawska jest dla mnie zbyt ważna, żebym nie poświęcił jej osobnego wpisu, ale to jak mnie najdzie wena. :mryellow:

Awatar użytkownika
voivod'
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1570
Rejestracja: pt paź 05, 2012 8:30 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: voivod' » pn lis 04, 2013 3:45 pm

jeśli chodzi o egzotyczny heavy metal to kiedyś słyszałem taki hiszpański wynalazek o nazwie Mago De Oz i to była komedia. Z tym że w zasadzie nie brzmiało to jak heavy metal, tylko taka ichniejsza golec uorkierstra. w każdym razie zdecydowanie nie polecam.

mimski
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2090
Rejestracja: ndz wrz 07, 2003 3:23 pm
Skąd: Lubliniec/Falubazy

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: mimski » pn lis 04, 2013 11:34 pm

Mago De Oz znam z covera
http://www.youtube.com/watch?v=gRBKM-YdaK0

A z takich egzotycznych to zawsze Lykathea Aflame - Czechy, tylko że to w zasadzie techniczny death metal, a nie heavy, ale na bardzo wysokim poziomie i warte uwagi.
To nie demokracja, ale własność prywatna, produkcja i dobrowolna wymiana są źródłem dobrobytu.

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9851
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: krusejder » wt lis 05, 2013 11:01 am

jeśli chodzi o egzotyczny heavy metal to kiedyś słyszałem taki hiszpański wynalazek o nazwie Mago De Oz i to była komedia. Z tym że w zasadzie nie brzmiało to jak heavy metal, tylko taka ichniejsza golec uorkierstra. w każdym razie zdecydowanie nie polecam.
Hmmmm to jest folk metal z inklinacjami musicalowymi. Lewacy tacy, że jeno bic i patrzeć, czy równo puchnie, ale muzycznie bardzo interesujący.

Polecam Finisterrę http://www.youtube.com/watch?v=V5bRdtnkomw
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O., Kult, Lady Pank, Glenn Hughes, Riot V, Rob Cray, Pendragon, Bruce Dickinson

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » wt lis 05, 2013 1:43 pm

A z takich egzotycznych to zawsze Lykathea Aflame - Czechy, tylko że to w zasadzie techniczny death metal, a nie heavy, ale na bardzo wysokim poziomie i warte uwagi.
Tak, tylko Lykathea Aflame to death metal właśnie, a takich kapel tam również nie brakuje, jak choćby mistrzowski Krabathor, Hypnos, Martyr, Appalling Spawn... Jest jeszcze mocna scena Gore / Grind, większość z tych kapel można zobaczyć na regularnym Obscene Extreme...

Z czeskich heavy metalowych załóg na pewno warto wyróżnić trzy kapele grające już pod koniec lat 70tych: Sifon, Citron, Vitacit.
Kolesie śpiewają w ich ojczystym języku, więc pewnie dla nie jednego może to zabrzmieć trochę komicznie. Dla mnie jednak, nie jest to jakąś specjalnie tam przysłowiową solą w oku czy muchą w zupie :) Lubie takie "egzotyczne" rzeczy. A zwłaszcza dwie pierwsze płyty węgierskiego Pokolgep, francuskie Sortilege, ADX, High Power, Steel Angel, Oxenkiller, Blaspheme, Demon Eyes, Satan Jokers, H-Bomb, Trust, Warning, Vulcain, Synthese, Fisc, Der Kaiser, hiszpańskie Zero, Rosa Negra, EVO, Baron Rojo, włoskie Vanexa i Strana Officina, Arkangel z Wenezueli, belgijskie Crossfire i Ostrogoth (choć akurat Ci ujadają po angielsku) i całą reszte tej chołoty :)
Ostatnio zmieniony sob lis 15, 2014 12:44 pm przez LukaSieka, łącznie zmieniany 7 razy.
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.

Odyseusz
-#Trooper
-#Trooper
Posty: 309
Rejestracja: pn lis 04, 2013 1:00 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Odyseusz » wt lis 05, 2013 3:56 pm

Kiedyś dostałem zgrywkę tej kapeli od maniaka NWOBHM, który zna tysiące kapel heavy-metalowych

H-Bomb Francja

http://www.youtube.com/watch?v=oyjSVRaGyec

http://www.youtube.com/watch?v=dupbSazYUII

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » śr lis 06, 2013 1:29 pm

Kiedyś dostałem zgrywkę tej kapeli od maniaka NWOBHM, który zna tysiące kapel heavy-metalowych

H-Bomb Francja

http://www.youtube.com/watch?v=oyjSVRaGyec

http://www.youtube.com/watch?v=dupbSazYUII
Tak jak pisałem wyżej, H-Bomb również cenie, w zasadzie za wszystko co wypuścili, choć za dużo tego nie było. W ogóle heavy metalowa scena francuska tamtych lat była na prawdę mocna, jedna z najlepszych w europie. Takie ADX kładzie mnie na łopatki za każdym razem kiedy molestuje swój system słuchowy "Exécution" i "Suprématie", choć późniejsze thrashowe poczynania pod tytułem "Weird Visions" też łykam bez popitki. Nie mniej niż stary Iron Maiden, Riot, Judas Priest czy Accept uwielbiam Sortilege, zwłaszcza za ostre i surowe "Métamorphose", dwunastocalowy "Sortilège" i mega klasyczne "Larmes De Heros". To samo tyczy się Demon Eyes i dzikiego "Rites Of Chaos" oraz nie mniej udanego "Garde A Vue". O Trust zbytnio rozpisywał się już nie będę, bo to temat rzeka. Co tu dużo gadać - klasyka i tyle, śmiało można ich nazwać francuskim AC/DC. Grupa do dnia dzisiejszego ma na koncie 12 płyt studyjnych i trzy koncertowe. Nie jedna znana dzisiaj kapela wykonywała ich kawałki na żywo, a taki Anthrax nagrał nawet swoją skądinąd bardzo udaną wersje "Antisocial" na wydanym w 1988 roku "State Of Euphoria". Poza tym udzielało się tam dwóch dobrze znanych pałkerów - najpierw Nicko McBrain od 1980-1982, później na jednej płycie "Idéal" w 1983 roku Clive Burr. A to o czymś świadczy mimo wszystko.
Ostatnio zmieniony czw gru 05, 2013 1:19 pm przez LukaSieka, łącznie zmieniany 1 raz.
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » czw lis 07, 2013 11:48 am

Przelatując po tytułach ze swojej półki z płytami znalazłem coś dla miłośników heavy metalu z pod znaku Judas Priest i Riot - stara niedoceniana holenderska załoga Angus z Dio'wo-Halford'owym wokalem

http://www.youtube.com/watch?v=uip6C7_pET0

http://www.youtube.com/watch?v=ZdRboSGq9YI
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » pn lis 18, 2013 11:01 pm

A co sądzicie o Krokus?? O "Headhunter", "Metal Rendez-vous" czy "Heart Attack"?? Może to nie najlepszy przykład "egzotycznej" kapeli, ale widzę , ze mimo wszystko na tym forum ta załoga istniejąca już od 1975 roku (!!!) jest mocno zaniedbana. Wydali przecież 19 niezłych płyt, jedyna wpadka to oczywiście "Change Of Address", płyta na której ewidentnie widać, jaki wpływ na dobry zespół może mieć wytwórni płytowa :sad:
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.

Odyseusz
-#Trooper
-#Trooper
Posty: 309
Rejestracja: pn lis 04, 2013 1:00 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Odyseusz » wt lis 19, 2013 12:38 am

Znam album Headhunter i jest to fajne, rockerskie granie, cóż powiedzieć, ja wolę bardziej epickie granie w heavy-metalu, ale jest to klasyka i ciężko tego nie docenić.

Z ciekawostek w utworze Ready to Burn śpiewa Rob Halford gościnnie (w chórku) a z kolei jeśli chodzi o utwór Russian Nights, Helloween w utworze Dr. Stein chyba podkradł refren, to rzuca się w oczy baaardzo ;)

Awatar użytkownika
Adrian S.O.S.
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5941
Rejestracja: ndz lut 09, 2014 3:11 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Adrian S.O.S. » ndz lut 09, 2014 10:55 pm

Sortilege, Pokolgep, Krokus i Baron Rojo znam. Od czasu do czasu sobie zapuszcze. Ja akurat lubię koncertówki, dlatego najczęsciej z tych wymienionych włączam Baron Al Rojo Vivo tego ostatniego. Fajny koncert.

Awatar użytkownika
Adrian S.O.S.
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5941
Rejestracja: ndz lut 09, 2014 3:11 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Adrian S.O.S. » sob mar 08, 2014 8:13 pm

Ostatnio błąkając sie na necie przypadkowo znalazłem włoski zespół Elektradrive. Z Itali znałem wcześniej prawdę mówiąc Bulldozer, jakieś nowe power metalowe śmieci i Al Bano & Romina Power :mryellow: Może Elektradrive to nie jest heavy metal w najczystrzej postaci, to słucha sie tego bardzo dobrze, przynajmniej mi :razz: . Znalazłem tylko jedną płyte zatytułowaną ...Over The Space. Reszty nie znam, a z tego co widziałem wydali, jeszcze trzy inne. Dziwne, ze taki zespół istnieje od 1983 roku i nigdy jeszcze o nim nie słsyzałem :razz: Musze zapoznać się jeszcze z innymi włoskimi zespołami heavy, moze jeszcze będzie jakiś przebłysk.

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9851
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: krusejder » sob mar 08, 2014 11:14 pm

ale najlepszy włoski zespol to Doomsword
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O., Kult, Lady Pank, Glenn Hughes, Riot V, Rob Cray, Pendragon, Bruce Dickinson

Awatar użytkownika
LukaSieka
-#The Alchemist
-#The Alchemist
Posty: 14822
Rejestracja: pt lut 22, 2013 12:35 am
Skąd: Konin

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: LukaSieka » ndz mar 09, 2014 10:05 am

Ja akurat z włoskich załóg najbardziej lubię wcześniej wspomniany wielki i wspaniały Bulldozer, ale to akurat nie heavy metal. Doomsword znam, ale tak pobieżnie raczej. Z tego co pamiętam to taka mikstura Candlemass, Manilla Road, Cirith Ungol, Manowar (z okresu "Into Glory Ride") i jakiegoś Warlord jeszcze. Wokal mi się kojarzy coś momentami z Blind Guardian.
"...Over The Space" Elektradrive też lubię. Mimo, ze mają tak wyeksponowane klawisze i progresywne zapędy na tej płycie to mnie to chwyta. Momentami gdzieś tam słychać Rainbow nawet, no i ten wokal, który niejednokrotnie przypomina Dio. Mam też drugą płytę "Due", ale nie jest już tak dobra w moim odczuciu, choć jest tam parę dobrych motywów. No i przede wszystkim jest jeszcze lżejsza, bardziej hard rockowa, co dla mnie akurat robi trochę na niekorzyść całości.
Z tych włoskich heavy metali najbardziej lubię i polecam z pełną odpowiedzialnością :) poza "....Over The Space" Elektradrive jeszcze Dark Lord "It's Nigh' Time", Strana Officina "Rock & Roll Prisoner", Vanexa "Vanexa", Danger Zone "Victim Of Time".......
So what if the master walked on the water. I don't see him trying to stop the slaughter.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Dejavu » pn mar 10, 2014 8:15 pm

A zna ktoś czeski zespół Vidock? Taka mieszanka heavy metalu z thrashem, wydali jeden studyjny album, jakąś epkę, mieli przerwę w działalności, niedawno znowu zaczęli grać. Trochę śmiesznie ten czeski język brzmi w takiej muzyce, ale widziałem ich na żywo i są świetni (ha, jeden z pierwszych koncertów w moim życiu, może temu sentyment do nich mam).

http://www.youtube.com/watch?v=p4OtL_u1BMI

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Zakkahletz » sob mar 15, 2014 5:19 pm

Rosyjski (do 2003 r. stacjonowali... na Krymie, potem przenieśli się do Sankt Petersburga) Абордаж, czyli Abordaż:
www.youtube.com/watch?v=ivAnmEP-H3A
https://myspace.com/abordaj_metal

Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: "egzotyczny" Heavy Metal, że tak powiem

Postautor: Zakkahletz » wt kwie 08, 2014 12:26 am

Nowa rosyjska opera rockowa, do odbioru z płyty i na żywo (aktualnie tylko w Rosji), tu doskonały kawałek, przesłuchałem go już x razy:
www.youtube.com/watch?v=XcjGCW1ehRo


Wróć do „Zespoły i Albumy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości